زالی اعلام كرد

سیر نزولی موالید در کشور از سال ۹۵ تا کنون

سیر نزولی موالید در کشور از سال ۹۵ تا کنون

به گزارش خاتون یار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به خطراتی که سلامت زنان را تهدید می کند، به آمار و ارقام جمعیت سالمند کشور هم پرداخت و اظهار داشت: جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سالهای اخیر رو به افزایش خواهد بود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آیین گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) ظهر امروز با حضور دکتر انسیه خزعلی - معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر علیرضا زالی - رئیس دانشگاه و دکتر سمیه اسماعیلی مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی برگزار شد.
دکتر علیرضا زالی در این مراسم با تکیه بر ضرورت بازبینی و ارتقای برنامه های سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، بیان نمود: نامگذاری هفته سلامت بانوان، به این معنا نیست که فقط در یک هفته این مورد مهم تلقی می شود، بلکه سلامت افراد جامعه بخصوص بانوان که پایه های اصلی یک خانواده هستند، همواره احتیاج به توجه دارد و این هفته فرصت خوبی برای بازیابی برنامه های مورد غفلت واقع شده و بررسی صدمه شناسانه برخی پیشنهادات است.
وی افزود: بر مبنای استانداردهای جهانی، اگر آمار جمعیت سالمندی نسبت به سایر گروههای سنی در یک کشور به ۷ درصد برسد، به این مفهوم است که جامعه درحال عبور از فاز اول پیری است. این شاخص در کشور ما ۱۰ درصد است که اگر این رقم به ۱۴ درصد برسد، وضعیت نگران کننده خواهد بود. در فاز سوم پیری هم این رقم به ۱۹ درصد می رسد که مشکلات بسیاری را به دنبال دارد.
رییس دانشگاه اظهار نمود: از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ به صورت متناوب هر سال میزان باروری و موالید سیر نزولی داشته و متاسفانه در طول نیم قرن گذشته پایین ترین نرخ موالید در سال ۹۸ با ۱۲ درصد کاهش گزارش شده است.
زالی ضمن اشاره به این که نزدیک به ۳۶ درصد دختران ۱۶ تا ۳۵ ساله در جامعه، مجرد هستند، اظهار داشت: این آمار نگران کننده ای است، چونکه بهترین سنین باروری در زنان و دختران ۲۰تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ ساله است. به صورت کلی از ۱۳ میلیون جوان مجرد در کشور، ۶ میلیون دختران هستند. همینطور ۳ میلیون از بانوان ایران در سن باروری قرار دارند.
وی از افزایش سن ازدواج میان جوانان در ایران و فاصله ازدواج تا اقدام برای فرزندآوری به ۳، ۵ تا ۵ سال خبر داد و اظهار داشت: از همین رو در سال های اخیر ۲۰ تا ۳۰ درصد سایز خانوارها کاسته شده است. همینطور پیشبینی می شود به ازای هر یک سرپرست آقا در خانواده ها، ۱۷ بانو سرپرست خانواده در کشور داشته باشیم و جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سالهای اخیر رو به افزایش خواهد بود.
زالی با اشاره به اینکه پنج نوع سرطان در بین زنان از شیوع بیشتری برخوردار است، اظهار داشت: به ترتیب سرطان سینه، کولون، تیروئید، معده و پوست در بین بانوان شیوع بیشتری دارد و البته الگوی زندگی در جلوگیری از این نوع بیماری بسیار اثرگذار خواهد بود. همینطور اگر ۵۰ درصد سرطان ها در زنان بموقع تشخیص داده شود، طول درمان سریع تر و با هزینه کمتر طی می شود.
رئیس دانشگاه در مورد شانس مردان و زنان در مبتلا شدن به سرطان اظهار داشت: در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۴۳ مورد شانس بروز سرطان در زنان و ۱۵۹ مورد در مردان است که این رقم در جهان ۱۸۹ مورد است. با وجود شانس پایین تر ابتلای زنان نسبت به مردان، سبک زندگی صحیح در بانوان به منظور جلوگیری از سرطان های کشنده که فقط مختص زنان است، به شدت سفارش می شود.
به قول دکتر زالی، بر مبنای نتایج مطالعات، زایمان اول و تغذیه نوزاد با شیر مادر، ۴۱ درصد شانس بروز سرطان تخمدان در زنان را می کاهد.
وی افزود: متاسفانه سن مبتلا شدن به سرطان سینه در بین بانوان ایرانی به ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده است، در حالیکه این سن در دنیا ۵۰ تا ۶۰ سال است.
رئیس دانشگاه در مورد خطر دیگری که سلامت بانوان را تهدید می کند، اظهار نمود: پس از سن ۴۵ سالگی، سالانه ۱، ۵ تا ۲ درصد از تراکم استخوان بانوان کم می شود. تراکم استخوان ستون فقرات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی در این گروه، ۶.۵ درصد و تراکم استخوان ران در آنها نسبت به استاندارد جهانی ۵.۴ درصد کمتر است.
زالی در ادامه تصریح کرد: برای طراحی برنامه های ارتقای سلامت زنان به بسته های جامع پیشگیرانه و مداخله گرانه با محوریت بانوان کشور از پایین ترین سن تا بالاترین سن نیاز است.
دکتر زالی ضمن اشاره به حضور پررنگ بانوان در ستاد دانشگاه، اظهار داشت: از میان ۱۷ هزار و ۵۰۰ کارمند شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۱۰ هزار و ۶۰ نفر، زن هستند؛ ۶۲ درصد کادر درمان و ۶۶ درصد کادر بهداشت را بانوان می سازند.
وی افزود: ۷۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که ۴۵ درصد کل این جمعیت را تشکیل می دهد، زن هستند و بالغ بر ۵۵ درصد دانشجویان را هم دختران تشکیل داده اند. همینطور بالغ بر ۴۲۰ بانوی دانشگاه در جایگاه مدیریتی خدمت رسانی می کنند.
منبع:

1400/07/25
23:22:00
0.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان