نوجوان من احساس می کند زشت است طبیعی است؟

نوجوان من احساس می کند زشت است طبیعی است؟

عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور، درباره تصور زیبا نبودن در دوران نوجوانی و خودداری نوجوانان از حضور در جمع به دلیل زیبا نبودن ظاهرشان، اظهار داشت: ما توانایی تغییر این باور در نوجوانان را نداریم و کوشش برای مجاب کردن نوجوان که او زیبا است هم نتیجه عکس خواهد داشت، ازاین رو والدین باید همدلانه به نوجوان اجازه صحبت درباره احساسات منفی خود درباره ظاهرشان را بدهند و در مقابل به آنها توضیح دهند که این تصورات در دوران نوجوانی طبیعی است و به مرور زمان از بین خواهد رفت.


دکتر آسیه اناری در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از خصوصیت های طبیعی دوران نوجوانی این است که نوجوانان خویش را زشت می بینند و تصور می کنند بینی بزرگ، چهره زشت و یا دستان دراز و پاهای زشتی دارند. نوجوانان دائما عیب خویش را می بینند و فکر می کنند توجه تمام دنیا هم به آنها است. در این ایام نوجوانان از نظر بدنی و جسمی گرفتار تغییراتی در ظاهر می شوند و تصور زشت بودن ظاهر، طبیعی است.

نوجوان خویش را مرکز عالم و مورد توجه نگاه همگان می داند
این روانشناس بالینی کودک و نوجوان، افزود: نوجوانان تصور می کنند توجه تمام دنیا به آنها است چونکه در روزهای نوجوانی، افراد بیشتر از پیش به خود توجه و از همین رو هم تصور می کنند دیگران هم همین توجه را به آنها دارند. فکر می کنند نگاه تمام افراد به آنها است و از ورود و رفت و آمد به مکان های شلوغ نظیر پارک و سینما و مراکز خرید دوری می کنند. نوجوانان خویش را مرکز عالم می دانند که علت این تصور به خود مرکز پنداری و خود محوری افراد در دوران نوجوانی باز می گردد به اینکه نوجوان فکر می کند محور دنیا است.

نوجوان دوست ندارد معمولی باشد
وی با اعلان اینکه ملاک زیبایی از منظر نوجوان ها با ملاک های زیبایی بزرگ تر ها متفاوت می باشد، اظهار داشت: نوجوانان زیبایی را با ملاک های ما نمی بینند، چیزی که از نظر نوجوان ها زیبا است امکان دارد بسیار متفاوت از نظر بزرگترها باشد. لزوما اندام و لباس زیبا مد نظر آنها نیست بلکه آنها دوست دارند متفاوت باشند، چونکه نوجوان با این تفاوت ها خویش را برتر و بالاتر می بیند و اصلا دوست ندارد معمولی باشد، چونکه فکر می کند اگر معمولی باشد کسی به او توجه نمی نماید. این خصوصیت دوره نوجوانی است و به سبب شکل گیری هویت و شخصیت در این ایام، نوجوان دوست دارد باهمه فرق کند و متفاوت باشد.

انسانهای از درون تهی که تنها به ظاهر توجه می کنند
اناری، توجه بیش از اندازه به زیبایی ظاهر را مسئله ای جهانی دانست و با اعلان اینکه نمی توان اهمیت زیبایی ظاهر را کتمان کرد، درباره تبعات توجه بیش از اندازه به زیبایی ظاهر، افزود: همچون اصلی ترین تبعات آن این است که نوجوانان ارزش های درونی و فضیلت ها را نادیده گرفته و معیارشان برای ارزشمندی در ظاهر خلاصه می شود. تبلیغات جهانی بر روی زیبایی ظاهر سبب شده نوجوانان بیش از حد به ظاهر توجه نمایند و این مسئله جهانی است. در واقع در ادامه این فرایند انسان هایی از درون تهی خواهیم داشت که فقط به ظاهر توجه می کنند و این انسانهای بدون فضیلت و منش هم تشکیل خانواده داده و نسل بعدی ما را تربیت خواهند کرد.

نداشتن اعتماد به نفس برای حضور در جمع، امری شایع در روزهای نوجوانی
این روانشناس کودک و نوجوان تصور زشت بودن و نداشتن اعتماد به نفس برای حضور در جمع را امری بسیار شایع در روزهای نوجوانی دانست و افزود: این مسئله بسیار شایع است که چون نوجوانان تصور می کنند زیبا نیستند یا چاق هستند و... از حضور در جمع و مکان های شلوغ مثل پارک و سینما و محافل دوستانه خودداری می کنند. برای رفع این تصور نباید به نوجوان فشار آورد. والدین نباید با تمام توان نوجوان را قانع کنند که او زیبا است بلکه حرف های نوجوان را با همدلی شنید و به آنها احترام گذاشت و در عین حال برایش توضیح داد که این تصورات در روزهای نوجوانی بسیار طبیعی است و با گذشت زمان از بین می رود.

سعی در مجاب کردن نوجوان نداشته باشید که او زیبا است
این عضو هیئت رییسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، معتقد که والدین نباید تلاش داشته باشند نوجوان را مجاب کنند که او زیبا است و به زور او را در جمع های مختلف با خود همراه کنند. در این مواقع باید کوشش کرد تا نوجوان رابطه درست و خوبی با فردی از اعضا خانواده یا دوستان هم سال که او را دوست دارد برقرار کرده و با آن فرد در جمع ها و مکان های مورد علاقه خود حاضر شود، این گونه به مرور زمان می تواند در جمع های مختلف حاضر شود. والدین باید با نوجوان همراهی کنند و تلاش برای تغییر دادن تصورات نوجوان اشتباه است.
عضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام روانشناسی در عین حال اشاره کرد: این تصورات به مرور زمان از بین خواهند رفت. با زور و اجبار به نوجوان، هیچ چیز تغییر نمی کند و به مرور زمان با همدلی والدین این تصورات از بین خواهد رفت. والدین نباید برای تغییر تصورات نوجوان دائما او را با هم سالان خود مقایسه کنند تا نوجوان را مجاب کنند که او زیبا است. این مسئله در حوالی سنین ۱۱ تا ۱۳ و ۱۴ سالگی رخ می دهد و بسیار طبیعی است.

چه زمانی تصور "زشت" بودن احتیاج به درمان دارد؟
عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور، در ادامه اشاره کرد: این تصورات به مرور زمان از بین می رود اما در صورتیکه این تصورات بعد از سنین ۱۱ تا ۱۴ سالگی ادامه یافت و در کارهای روزمره نوجوان نظیر درس خواندن او اختلال ایجاد کرد و منجر به این شد که نوجوان نتواند در امور دیگر خود تمرکز کند، همواره تمام فکر و تمرکزش بر روی زشتی یا زیبایی ظاهرش باقی ماند و در نهایت سبب خانه نشینی او شد، والدین باید از روانشناسان و مشاوران برای درمان این اختلال بهره ببرند، در غیر این صورت این تصورات وابسته به سن نوجوان و طبیعی است.

فرزند خویش را از کودکی مجهز به مهارتی کنید تا در نوجوانی احساس اعتماد به نفس کند
اناری در انتهای سخنان خود به والدین سفارش کرد: والدین این مسئله را خیلی حاد و بزرگ نکنند، نباید تلاش کنند تا نوجوان را قانع کنند که او زیباست چونکه این اصرار والدین نتیجه معکوس دارد. والدین باید اجازه دهند نوجوان احساسات خویش را به زبان آورده و نباید او را به اجبار با خود بیرون ببرند. والدین باید از دوران کودکی فرزند خویش را به قابلیتی توانمند کنند و به او مهارت خاصی یاد دهند تا وی در سنین نوجوانی از درون احساس اعتماد به نفس داشته باشد. والدین باید از پیش، نوجوان را به مهارت هایی مجهز کنند تا آنها در سنین نوجوانی حرفی برای گفتن داشته باشند. این مسئله خیل مهم می باشد. اگر والدین با نوجوان همدلی کرده، به زور او را مجاب نکنند که زیبا است و به او زمان دهند، این تصورات از بین می رود. اگر اختلال در حدی بود که تمرکز نوجوان را دائما به ظاهرش جلب کرد و کارهای روزانه او را تحت تأثیر قرار داد، باید از روانشناس متخصص برای رفع این اختلال کمک گرفت.1400/07/23
10:00:38
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان