دلیلهای روانشناختی ترس برخی زوجین از فرزندآوری

دلیلهای روانشناختی ترس برخی زوجین از فرزندآوری

به گزارش خاتون یار عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور با اشاره به نظریه بوئن (روانشناس خانواده) اظهار داشت: مطابق با این نظریه یک لطمه روانی در یک خانواده ممکنست تا پنج نسل ادامه پیدا کند اما در عین حال نمی توان گفت زوجین باید منتظر این شوند تا زمانی که کاملا شخصیتی بی عیب داشتند مبادرت به فرزندآوری کنند بلکه زوجینی که خودشان و اهدافشان را در زندگی می شناسند و می دانند در کوتاه مدت و طولانی مدت به چه اهدافی دست می یابند و نسبت به مسایل رشدی، تحولی و فرزند پروری نیز آگاهی دارند می توانند بچه دار شوند.دکتر آسیه اناری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: نمی توان منتظر روزی بود که ابتدا به کمال شخصیتی رسید سپس مبادرت به فرزندآوری کرد چونکه کمال نسبی است و آنچه برای فرزندآوری لازم است آگاهی و دانش نسبت به فرزندپروری است. اگر زوجین دانشی درباره هر دوره سنی و تحولی بچه ها داشته باشند می توانند مسئولیت فرزندآوری را بر عهده بگیرند. مشکل خانواده ها و والدین در عدم دانش و آگاهی نسبت به دوره های سنی و فرزندآوری است.

این روانشناس بالینی کودک و نوجوان با اعلان اینکه زوجین باید قبل از فرزندآوری نقاط ضعف خودرا بپذیرند و آنها را مدیریت کنند، اظهار داشت: لازم است زوجین در کنار مسائل یاد شده از اصول فرزندپروری و نیازهای فرزندان در هر مقطع سنی آگاهی داشته باشند سپس بچه دار شوند.

این عضو هیئت رییسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان اضافه کرد: لازمه فرزندآوری، پذیرش نقاط ضعف و قوت خود است و اگر زوجین هنوز به چنین سطحی نرسیده اند که خاصیت های مثبت و منفی خودرا بپذیرند، نخواهند توانست مسئولیت یک فرد دیگر را بر عهده بگیرند.

اناری اشاره کرد: زوجین بعنوان انسان های بالغ باید نقاط ضعف و قوت و مثبت و منفی خودرا بپذیرند چونکه در غیر این صورت این امکان وجود دارد فرزندان خودرا نیز گرفتار مسائل غیر قابل بازگشتی کنند.

این عضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام پزشکی درباره علت ترس برخی زوجین از فرزندآوری اظهار داشت: گاهی افرادی که کودکی خوبی نداشته و خودشان مورد غفلت و بی توجهی در دوران کودکی قرار گرفته اند و دوران کودکی خودرا با نوعی سوگ هیجانی و توجه نشدن به نیازهای عاطفی و هیجانی خود سپری کرده اند؛ نسبت به فرزندآوری هراس دارند. از طرف دیگر برخی افراد به فلسفه و مسیری از زندگی رسیده اند که فرزندآوری در آن مسیر جای نمی گیرد. این افراد برمبنای مطالعاتشان معنای خاصی از زندگی دارند که فرزندآوری در آن نیست. دسته سوم نیز بخاطر احساس نا امنی در این جهان میلی به بچه دار شدن ندارند. این افراد بطور معمول پیگیر اخبار و شرایط بد جهان هستند و نوعی اضطراب بنیادین دارند که آنرا با پیگیری اخبار تقویت می کنند.

این عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور پذیرفتن مسئولیت رشد و بزرگ کردن یک انسان را مستلزم داشتن "فکر" و "درایت" دانست و اشاره کرد: اگر از بعدی دیگر به مساله نگاه نماییم، پرورش یک انسان هراس نیز دارد. اگر بسیاری از والدین بیندیشند که آیا مشکلات حل نشده ای ندارند که قبل از فرزندآوری به سراغ آنها روند و آیا می توانند مسئولیت یک فرد دیگر را بپذیرند یا خیر، اساسا فرزندان موفق تر و خوشحال تر و خانواده بهتری خواهند داشت.

وی در عین حال این را هم اظهار داشت که گاهی ممکنست افراد ترس از مسئولیت پذیری و محدود شدن امکانات فردی و آزادی های شخصی داشته باشند و نیازهای شخصی خودرا به فرزندآوری ترجیح دهند.

این روانشناس بالینی کودک و نوجوان تصریح کرد: برخی زوجین نیز به سبب داشتن اضطراب بنیادین در وجود خود دائما به دنبال نکات منفی می گردند آنها را برجسته می کنند. اضطراب خاصیت اصلی زندگی این افراد است که در دراز مدت می تواند به افسردگی بدل شود و اگر برای درمان آن اقدامی نکنند اساسا در دوران میانسالی به افسردگی عمیقی گرفتار خواهند شد.

اناری در انتهای سخنان خود به زوجین سفارش کرد: زوجین باید ابتدا رابطه زناشویی خودرا بررسی نمایند و ببینند رابطه شان در چه سطحی است؟ مسایل بنیادین آنها حل شده است یا خیر؟ تفاوت های بنیادینی با هم دارند یا خیر؟ با خانواده یکدیگر چطور رابطه برقرار می کنند و آیا می توانند اعضای خانواده هم را بپذیرند یا خیر؟ این اعضا بعدها عمو، دایی، خاله و عمه بچه هایشان می شوند و توجه به آنان خیلی مهم می باشد. از طرف دیگر زوجین توجه نمایند که قبل از فرزندآوری مسایل اساسی مثل اضطراب و افسردگی درمان نشده ای نداشته باشند و درباره برنامه زندگی خود با یکدیگر به توافق نسبی رسیده باشند. زوجین باید برای پنج سال و ۱۰ سال بعد زندگی خود برنامه مالی، کاری و... داشته باشند و به هیچ عنوان بدون برنامه بچه دار نشوند. برای افزایش آگاهی نسبت به فرزندآوری و مراحل تحول و رشد فرزندان نیز حتما باید کتاب بخوانند.

منبع:

1400/05/23
21:56:11
0.0 / 5
199
تگهای خبر: پزشك , خانواده , درمان , رفتار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان