یك عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان پاسخ داد؛

چرا طرح تحول سلامت شكست خورد؟

چرا طرح تحول سلامت شكست خورد؟

به گزارش خاتون یار اصفهان یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه همه اساتید و کارشناسان می دانستند طرح تحول سلامت بدون پشتوانه مالی شکست می خورد، اظهار داشت: مهم ترین قربانی طرح تحول سلامت، آموزش بود و با افزایش ظرفیت پذیرش، بار درمان به دوش دانشجویان افتاد.حسین اکبری اقدم در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه با شروع اپیدمی کرونا سردرگمی در سیاست های کلان بهداشت و درمان در کشور وجود داشت و به مرور بهتر شد، اظهار نمود: با ادامه اپیدمی کرونا سیاست ها بهتر و پخته تر شد، اما باز هم مشکلاتی وجود داشت. بیمارستان هایی که بیماران کووید۱۹ را پذیرش می کردند تجمیع شدند که این مورد از یک جهت خوب بود، اما مضراتی هم داشت.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی فقط مسئول درمان نیست و آموزش هم از وظایف دانشگاه علوم پزشکی است، اظهار داشت: وقتی بیمارستان بزرگی مثل الزهرا(س) تعطیل می شود، کیفیت آموزش پایین می آید و دانشجویان علوم پزشکی نمی توانند به روال سابق در بخش های بیمارستان حضور یافته و آموزش ببینند، بنابراین آموزش در این دوران لطمه زیادی دید.
آموزش مجازی برای دانشجویان پزشکی کافی نیست

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن اشاره به آموزش مجازی دانشجویان در این دوران، تصریح می کرد: به نظر می آید آموزش مجازی برای دانشجویان پزشکی کافی نیست. قبلا دانشجویان آموزش ها را به صورت حضوری و مستقیم از اساتید دریافت می کردند، درحالی که حالا فایل ضبط شده استاد به دست آنها می رسد که تاثیر کلاس حضوری را ندارد، ازاین رو آموزش دانشجویان پزشکی باید ترکیب مجازی و حضوری باشد.

اکبری اقدم یکی دیگر از چالش های نظام سلامت در دوران کرونا را واکسیناسیون برشمرد و اظهار داشت: در مورد واکسن می توانستند مدیریت بهتری داشته باشند. واکسن های تخصیص داده شده هم قرار بود با اولویت کادر درمان باشد، اما متاسفانه سوءاستفاده هایی شد که باید از تکرار آن پیشگیری کرد.

در اپیدمی کرونا باید تعارفات را کنار گذاشت

وی تاکید کرد: به نظر می آید در سیستم های مدیریتی باید تعارفات را کنار گذاشت تا افرادی که امکان دارد نفوذ داشته باشند نتوانند در تصمیم گیری ها اعمال نظر کنند، بخصوص در اپیدمی کرونا باید این تعارفات را کنار گذاشت و بهترین تصمیمات را گرفت.

این پزشک فوق تخصص در ادامه به اجرای طرح تحول سلامت در کشور اشاره و اظهار نمود: جای امیدواری بود که این طرح همانطور که شروع شده ادامه پیدا کند، اما همه اساتید و کارشناسان می دانستند با این روش طرح بطور قطع شکست می خورد، به علت این که طرح بدون پشتوانه، همه منابع را می بلعد و باز هم کمبود وجود دارد. اوایل می گفتند پول استاد را هر هفته بدهید و نه حتی هر ماه، اما بعد کار به جایی رسید که تا دو تا سه سال بعد پول اساتید و شرکتهای تجهیزات پزشکی دارویی را ندادند.
بیمارستان های دولتی خالی از امکانات شده است

اکبری اقدم با اشاره به اینکه در حال حاضر بیمارستان های دولتی خالی از امکانات شده است، اظهار داشت: نقش تجهیزات در درمان روز به روز بیشتر می شود و جراحی خوب را نمی توان در بیمارستانی با تجهیزات کم انجام داد. طرح تحول سلامت به نظام سلامت ضربه زد، چونکه این طرح بدون کارشناسی بود، باوجود این که گفته می شد منابع آن تأمین شده، اما فقط منابع سال اول تأمین شد.

وی با یادآوری این که روسای بیمارستان های دولتی مجبور بودند برای خرید تجهیزات از طریق های مختلف اقدام نمایند، اظهار داشت: وقتی بیمارستان ها بدحساب شدند، هیچ شرکتی به آنها تجهیزات مورد نیاز را نمی فروخت و کمبودی که در بیمارستان ها بوجود آمد برطرف نشد، هرچند وضعیت به مرور بهتر شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه به نظر می رسید سیستم درمان پیش از اجرای طرح تحول سلامت مشکلی نداشت، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح تحول سلامتی پرداختی ۱۰ درصد شد، اما کیفیت خدمات به شدت افت پیدا کرد. بعنوان نمونه یک جراحی پیچیده داشتیم، اما وسایل لازم را نداشتیم و منابع پیشبینی نشده بود. این درحالی بود که وزارت بهداشت اوایل اجرای طرح از منابع دولتی به خوبی استفاده نکرد و بعد گرفتار چالش شد.

اکبری اقدم با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت به صورت همگانی شروع شد، درحالی که برای همه افراد لازم نبود، اضافه کرد: بودجه ای برای این طرح اختصاص یافت که درست توزیع و مدیریت نشد، بنابراین تا دو سال نارضایتی به وجود آورد و هم اکنون با بالا رفتن قیمت دلار خرید تجهیزات برای بیمارستان ها مشکل شده، تا جایی که اگر یک دستگاه خراب شود نمی توانند با این بودجه و قیمت دلار جایگزین و حتی تعمیر کنند.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط دسترسی مردم به تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی کمتر می شود، اظهار داشت: راهکارهایی که برای مقابله با این چالش وجود دارد شامل تقویت پایه پول ملی و هم چنین نگاه ویژه به تجهیزات بیمارستانی است، حتی به بیمارستان های خصوصی که کمک حال بیمارستان های دولتی هستند باید کمک گردد.
چرا اصرار بر اجرای قانون ناکارآمد داریم؟

این پزشک فوق تخصص خاطرنشان کرد: وقتی یکی دو سال اول از اجرای طرح تحول سلامت منابع مالی وجود داشت همه چیز خوب بود و تجهیزات مورد نیاز بیمار از داخل بیمارستان تأمین می شد، اما وقتی دیگر پول نبود مثلا پروتز در داخل بیمارستان وجود نداشت و بیمارستان اجازه نمی داد بیمار خودش بخرد! برای همین باید با دور زدن قانون مشکلات را حل می کردیم، درحالی که وقتی قانونی کار نمی کند چرا باید اصرار بر اجرای آن داشته باشیم؟

اکبری اقدم با اشاره به اینکه تا بودجه های قانونی مشخص وجود نداشته باشد، امکان اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد، اضافه کرد: در این شرایط فشار کار روی دوش دانشجویان افتاده است. وزیر بهداشت قبلی ظرفیت های پذیرش پزشکی را زیاد کرد تا از دانشجو بعنوان نیروی کار ارزان استفاده نماییم، اما دانشجو باید آموزش ببیند و نمی گردد بیمار را در بیمارستان بستری کرده و بیمارستان را با دانشجویان اداره نماییم.
نظام آموزش پزشکی کشور احتیاج به جراحی دارد

وی با اشاره به اینکه با آمدن بیماران به سمت بیمارستان دولتی، فشار روی رزیدنت ها زیاد شده، خاطرنشان کرد: مهم ترین قربانی طرح تحول سلامت آموزش بود که با پذیرش نابجا و افزایش دانشجویان، درمان را به دانشجویان سپردند. نظام آموزش پزشکی کشور احتیاج به جراحی دارد، چون پزشک عمومی انگیزه ندارد و پس از هفت سال درس خواندن تازه باید وارد بیمارستان شود و آموزش ببیند، پس از آن باید به سختی تلاش کند که دستیار شود و بار درمان بیمارستان را به عهده بگیرد. در نهایت مشخص نیست پس از دستیاری کجا باید کار کند و چقدر درآمد داشته باشد.

این پزشک فوق تخصص جراحی زانو، با ابراز این عقیده که دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشتی که استعفا داد باید استیضاح می شد، ابراز امیدواری کرد در دولت آینده نظام سلامت وضعیت بهتری پیدا کند و قبل از هر چیز بر روی پیشگیری کار نماییم. چرا باید موتورسوار با هر سرعتی در اتوبان و خیابان و یا خودرو بی کیفیت و بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی گرفتار حادثه تصادف شوند و بعد احتیاج به جراحی و درمان داشته باشیم و یا بی تحرکی افراد زمینه ساز بیماری قلبی شود، حتی از بیماری های ارثی باید پیشگیری نماییم. مشکل جمعیت با غربالگری حل نمی گردد، بلکه باید بیماری های ژنتیکی را تشخیص دهیم چون راه افزایش جمعیت حذف غربالگری نیست و جلوگیری از بیماری هاست.

اکبری اقدم یکی از اشکالات پرسنل درمان را شرکتی بودن دانست و اظهار داشت: پرسنل شرکتی در دولت های قبلی تا حدودی سامان دهی شدند، اما مشکل هم چنان وجود دارد، این درحالی است که در سیستم کنونی افراد ترس از انتقاد دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: باید افراد شجاعی در سیستم بهداشت و درمان داشته باشیم چون اگر ایرادی وجود داشته باشد، سیستم به صورت معیوب پیش می رود و مشکلات روز به روز بیشتر می شود، در عین حال که باید قدرت تصمیم گیرنده در دانشگاه قوی باشد و حمایت شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مدیر جوان، توانمند و شجاع می خواهد، اظهار داشت: مدیر دانشگاه علوم پزشکی اگر تصمیم عقلایی با مشاوره های اصولی گرفت باید انجام دهد و به گروه های آموزشی اعتبار دهد. دانشگاه باید برپایه نظرات مدیران گروه اداره شود، چون احترام علم با احترام به مدیر علمی گروه است.
منبع:

1400/04/03
14:37:59
0.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان