مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا:

حدود ۸ تا ۱۰ درصد زنان جهان درگیر بیماری اندومتریوز هستند

حدود ۸ تا ۱۰ درصد زنان جهان درگیر بیماری اندومتریوز هستند

به گزارش خاتون یار مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در حدود ۸ تا ۱۰ درصد زنان جهان درگیر بیماری اندومتریوز هستند و آمار بالای تعداد مبتلایان به این بیماری که طی سالهای گذشته به مرکز درمان ناباروری ابن سینا مراجعه نموده اند، در کنار نبودن یک مرکز جامع برای رسیدگی به این حوزه، لزوم شکل گیری کلینیک اندومتریوز را به خوبی نشان داده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر علی صادقی تبار در نشست تخصصی بررسی دستاوردهای اولین و تنها کلینیک فوق تخصصی اندومتریوز ایران اظهار داشت: پژوهشگاه ابن سینا و مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در کنار عرضه خدمات درمانی، نگاه آینده نگر برای رفع چالش های کشور دارد و عرضه خدماتی در مرز دانش همچون در حوزه اندومتریوز، سلول درمانی، درمان های جایگزین، همواره مدنظر مدیران و متخصصان این مجموعه بوده است.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاد دانشگاهی اضافه کرد: بزرگانی که با اندیشه های بلند، لزوم تشکیل اولین کلینیک اندومتریوز کشور را تشخیص داده و با همت آنها این کلینیک شکل گرفت تا بتوانیم مرجع مهمی برای عرضه خدمات در این عرصه در سطح کشور باشیم.
دکتر صادقی تبار تصریح کرد: یک دهه از زمان تأسیس کلینیک اندومتریوز در مرکز درمان ناباروری ابن سینا می گذرد و کوشیده ایم علاوه بر درمان بیماران، این دانش چندتخصصی را در میان سایر مراکز درمان ناباروری در سطح کشور، بخصوص در مراکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی توسعه دهیم که کمک بزرگی به زوج های نابارور و صیانت از بحث مهم جمعیت کشور به حساب می آید.
مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاد دانشگاهی اضافه کرد: تخصص های مختلف در چارچوب یک کار گروهی و منسجم در کلینیک اندومتریوز، خدمات تشخیصی و درمانی را به بیماران عرضه می کنند. برنامه ریزی درست در کنار کار گروهی خوب با استفاده از متخصصان مجرب سبب شده است که طی سه سال متوالی، رتبه بندی خوبی در زمینه درمان اندومتریوز در سطح جهانی کسب نماییم.
دکتر صادقی تبار تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم منشأ خدمات خوبی برای مردم کشور و همچنین منطقه باشیم. بحث اندومتریوز یکی از موضوعات مغفول مانده در سطح منطقه است و تدابیر درمانی خوبی در این حوزه وجود ندارد. این قابلیت در کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا وجود دارد تا این دانش و تخصص را در سطح کشور و منطقه توسعه دهیم.

کار گروهی و چندتخصصی، استانداردترین شکل درمان اندومتریوز
مدیر کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا اظهار داشت: بهترین و استانداردترین شکل درمان بیماری اندومتریوز، انجام کار گروهی با حضور متخصصان رشته های مختلف است.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر خدیجه شادجو در هم در این جلسه طی سخنانی تصریح کرد: اندومتریوز، بیماری مزمن و خوش خیم، اما در عین حال آزاردهنده است و تشخیص دیرهنگام این بیماری، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد خواهد نمود.
مدیر کلینیک اندومتریوز ابن سینا اضافه کرد: تعداد بالای بیماران مبتلا به اندومتریوز که به مرکز درمان ناباروری ابن سینا رجوع می کردند و احساس تکلیف از جانب متخصصان مجموعه برای کمک به تشخیص و درمان سریع تر بیماران، زمینه ساز شکل گیری کلینیک اندومتریوز در سال ۱۳۹۰ شد.
دکتر شادجو تصریح کرد: پس از مطالعه های وسیع در این حوزه، کلینیک اندومتریوز تشکیل شد و در گام بعدی، پرونده های بالینی بیماران رجوع کنندگان به مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاد دانشگاهی تشکیل شد تا روش های تشخیصی و درمانی مناسب برای بیماران انتخاب گردد.
وی اضافه کرد: به این نتیجه رسیدیم که بهترین و استانداردترین شکل درمان، انجام کار گروهی با حضور متخصصان رشته های مختلف است. با گذشت یک دهه از فعالیت این کلینیک، موفقیت های زیادی حاصل شده است و علاوه بر کمک به بیماران، کوشیده ایم دانش در این عرصه را در سطح کشور توسعه دهیم.
در ادامه، دکتر رویا پادمهر، متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص لاپاراسکوپی به فعالیتهای صورت گرفته در کلینیک اندومتریوز اشاره نمود و اظهار داشت: فعالیت منسجمی در زمینه تشخیص و درمان اندومتریوز طی یک دهه گذشته در این کلینیک انجام شده است. شدت این بیماری در ایران، فراتر از کشورهای دیگر بوده و در عین حال با پراکندگی و تعداد کم مراکز درمانی در این حوزه مواجه هستیم.
دکتر پادمهر اضافه کرد: در فرآیند تشخیص و درمان اندومتریوز، انجام جراحی های مختلف و ناقص می تواند مشکلات زیادی برای بیماران به همراه داشته باشد. سرنوشت بیماران با یک یا چند عمل جراحی ناقص گرفتار مشکل خواهد شد، ازاین رو تشخیص صحیح، بسیار حائز اهمیت می باشد.
متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص لاپاراسکوپی تصریح کرد: در کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با یک کار گروهی و منسجم با حضور تیمی از متخصصان رشته های مختلف، تشخیص بموقع و انتخاب فرآیند درمانی انجام می شود. در ادامه، بیمار بعد از پیمودن مراحل درمانی به صورت مستمر و تا سن یائسگی، تحت نظر پزشکان کلینیک اندومتریوز خواهد بود.
دکتر عاطفه گرگین، جراح زنان و زایمان فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته هم در بخش دیگر این نشست اظهار داشت: با عنایت به پیچیدگی های اندومتریوز، این نیاز وجود دارد تا بیمار تا سن یائسگی تحت نظر تیم پزشکی باشد. در کلینیک اندومتریوز، بیماران به صورت منظم و دوره ای تحت نظر هستند.
دکتر گرگین اضافه کرد: علاوه بر بررسی منظم و مستمر وضعیت بیماران، مسائلی مانند ناباروری، استفاده از روش های کمک باروری، ماهش دردهای بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرند.
دکتر سعید آراسته، متخصص اورولوژی و فلوشیپ کلیه و پیوند ضمن اشاره به اهمیت بررسی چندتخصصی بیماران اندومتریوز اظهار داشت: یکی از عرصه های مهم پزشکی که نیازمند کار چندتخصصی و گروهی است، بیماری اندومتریوز است. این بیماری قابلیت گسترش یافتن و ایجاد مشکل در ناحیه لگنی را دارد. بیماران امکان دارد با مشکلاتی در مثانه، حالب، کلیه یا مجاری اداری مواجه باشند.
دکتر آراسته تصریح کرد: بعضی از بیماران مبتلا به اندومتریوز فاقد علایم قابل توجه هستند، در نتیجه فرآیند تشخیص و درمان دیر انجام می شود که می تواند مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد نماید.
وی اضافه کرد: یکی از ایرادهای مهم در زمینه درمان اندومتریوز، نادیده گرفتن بحث مهم ارزیابی سیستم ادراری بیمار است. در کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با حضور متخصصان رشته های مختلف، شرایط بیماران در زمینه های مختلف بررسی می شود تا با تشخیص زودهنگام و بموقع، اقدامات درمانی مورد نیاز آغاز شود.
دکتر آراسته تصریح کرد: در موارد قابل توجهی، اشکال در سیستم ادراری منحصرا به بحث های اورولوژیک نسبت داده می شود، اما در خانم های جوان و میانسال این احتمال وجود دارد که این مشکل ناشی از اندومتریوز باشد.
متخصص اورولوژی و فلوشیپ کلیه و پیوند اظهار داشت: در مواردی که درگیری در سیستم ادراری باشد، احتیاج به جراحی وجود دارد و اگر تشخیص و درمان بموقع و باکیفیت مناسب انجام نشود، می تواند بر عملکرد کلیه ها تأثیر داشته باشد. تشخیص صحیح و سریع تر، به حفظ سلامت کلیه ها منجر می شود. بهتر است که متخصصان زنان و زایمان در تشخیص اندومتریوز، عملکرد سیستم ادراری را هم مدنظر قرار دهند.
در بخش پایانی نشست تخصصی بررسی دستاوردهای اولین و تنها کلینیک فوق تخصصی اندومتریوز ایران، دکتر حسین یوسف فام، جراح و فلوشیپ جراحی کولورکتال ضمن اشاره به مشکلات بیماران اندومتریوز در ناحیه لگن اظهار داشت: یکی از اشکالات، درگیری راست روده است که درصورت درمان ناقص، نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت و انتظاری که از درمان داشتیم، حاصل نمی گردد. اهمیت درمان صحیح، کمک به حل مشکل ناباروری است.
دکتر یوسف فام اضافه کرد: انجام کار گروهی با حضور متخصصان رشته های مختلف در کلینیک اندومتریوز، منجر به درمان کامل بیمار شده و در این شرایط، امکان برگشت علایم کاسته می شود.
وی تصریح کرد: باید آموزش در این عرصه توسعه پیدا کند تا فرآیند تشخیص، سریع تر و بهتر صورت گیرد. در عین حال باید بهای بیشتری به کار گروهی داده شود؛ مشابه آنچه در کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا شاهد می باشیم.
دکتر یوسف فام اضافه کرد: بیماران زیادی (با تشخیص به موقع) بهبود یافته و صاحب فرزند شده اند، دردهای بیماران کاهش پیدا کرده و کیفیت زندگی آنها ارتقاء یافته است.
وی تصریح کرد: عملکرد بسیار خوبی در این عرصه داشته ایم، اما نباید در این مرحله متوقف شویم؛ باید پیشرفت کرده و تحقیقات خویش را در این حوزه توسعه دهیم. ضروریست که هم در حوزه آموزش و پژوهش، و هم در حوزه عرضه خدمات درمانی به بیماران و گسترش مراکز عرضه خدمات فوق تخصصی، قوی تر عمل نماییم.
منبع:

1400/02/30
22:53:21
0.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان