ابتكار:

خشونت خانگی مقابل زنان آمار بالایی در كشور ندارد

خشونت خانگی مقابل زنان آمار بالایی در كشور ندارد

خاتون یار: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور اظهار نمود: در جامعه ما خشونت خانگی و اجتماعی مقابل زنان آمار بالایی ندارد و در مقایسه با سایر کشورها ایران وضعیت بهتری دارد اما حتی یک مورد خشونت مقابل زنان هم مذموم است و قابل قبول نبست.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در سومین رویداد بین المللی زنان و صلح، امنیت پایدار که با حضور میهمان هایی از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و افغانستان برگزار شد، اظهار داشت: باید در جامعه اسلامی عدالت و امنیت برقرار باشد تا زنان بتوانند هم دوش مردان زندگی رو به رشد و پیشرفتی داشته باشند. بدین جهت دولت ایران در قالب شرع مقدس لایحه "حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت" را مصوب کرد.

ابتکار افزود: این لایحه به ابعاد مختلف بحث خشونت خانگی و سایر خشونت های درون جامعه می پردازد و قدم مهمی برای قانونی می باشد که ان شاءالله توسط مجلس تصویب و زمینه را برای امنیت و توجه به حقوق بانوان فراهم خواهدنمود.
وی همین طور این را هم اظهار داشت که اگر بخواهیم جامعه سالم و رو به رشد و اعتلا داشته باشیم باید خانواده از امنیت و اعتدال و صلح برخوردار باشد که در این میان بحث امنیت زنان بسیار حائز اهمیت می باشد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همین طور در بخش دیگر سخنان خود نقش سردار شهید قاسم سلیمانی را در پیشبرد صلح و مبارزه با داعش و ظلمی که ضد مسلمانان انجام شده است کاملا مشخص و غیر قابل انکار دانست و با گرامی داشت یاد و خاطره این شهید، افزود: نقش سازمان های مردم نهاد و فعالان اجتماعی در پبشبرد گفتمان صلح عادلانه و مبارزه با اشغالگری و تروریسم بسیار بحث مهمی است و باید این مهم را تقویت کرد.

وی ادامه داد: در ایران تشکل های مدنی بسیار قوی وجود دارد که همچون آنها حدود ۲۷۰۰ تشکل در حوزه زنان است که مشغول فعالیت اند و معاونت زنان در جهت تقویت آنها برنامه های ویژه آموزشی در دستور کار داشته و دارد.

ابتکار در ادامه سخنان خود به نقش "اعتلاف ها" اشاره نمود و اظهار داشت: همچون اعتلاف های مربوط به تشکل ها اعتلافی است تحت عنوان "اعتلاف زنان مسلمان برای صلح" که باتوجه به ضرورت همکاریهای منطقه ای و بین المللی خصوصاً در مقابل جریانات خشونت طلب نظیر داعش اهمیت چنین اعتلافی که برگرفته از زنان فعال در جبهه مقاونت و امنیت مشخص می شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره نقش زنان در گسترش صلح اشاره کرد: به علت نوع نگاه زنان به آینده کودکان خود و به علت حس مادری و صلح طلبی موجود در طبع آنها، این ضرورت احساس می شود که باید زنان در مناسبات در رابطه با صلح بیشتر در نظر گرفته شود و اهمیت بیشتری به آنها داد.

وی افزود: دراین زمینه تلاشهای بین المللی انجام شده اما کماکان با اعطا نقش های بسیار پررنگ در میان زنان و در سطوح بالا در کشورها فاصله های زیادی را شاهدیم. دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران اقدامات خوبی را در این راستا انجام داده است. این دولت مقرر کرد که حدود ۳۰ درصد از مدیران دولت باید از میان زنان باشند و تا کنون حدودا ۲۵ درصد مدیران ما در سطوح عالی و میانی از بین زنان شایسته هستند.

ابتکار با اعلان اینکه در عرصه دیپلماسی با همت دکتر ظریف و وزارت امور خارجه ایران برای اولین بار سفرای زن دارد، اشاره کرد: نخستین سفیر زن را امام خمینی (ره) منسوب کردند. دو نفر را مامور دیدار آقای گرباچوف کردند یکی از آنها خانم مرضیه دباغ بود. مرضیه دباغ از مبارزین قبل و حین انقلاب بودند که در این راه زندان نیز رفته بودند. او زن بسیار مبارزی بود. خوشحالیم ایران دارای سفرای زنی است که در عرصه دیپلماسی موفق اند. البته همچنان تعدادشان کم هست اما امیدواریم موفق باشند.

بگفته معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نوع نگاه پیشرویی که امام خمینی ره داشتند و پیام مهمی را منتقل می کند که نباید نقش زنان را در پیشبرد صلح دست کم گرفت. زنان با هوش عاطفی و مدیریت الهام بخش می توانند بسیای از گره های پیچیده مربوط به صلح و مذاکره را حل کنند.

وی همین طور اظهار داشت: زنان هم می توانند پیام انقلاب را به دنیا منتقل کنند و هم در مدیریت دیپلماسی و مذاکرات حضور موثر داشته باشند، این اتفاقی مهمست که جمهوری اسلامی پایه گذاری کرده است.

ابتکار در آخر یاد و خاطره تمامی خادمین سلامت و کادر درمانی که در امتداد خدمت به مردم و مبارزه با ویروس کووید ۱۹ شهید شده اند را گرامی داشت.

منبع:

1399/11/27
14:43:40
0.0 / 5
1010
تگهای خبر: آموزشی , خانواده , درمان , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان