فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران:

تهران همچنان زرد است

تهران همچنان زرد است

به گزارش خاتون یار فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت این بیماری در تهران توضیح داد: تست های سریعی که در تهران انجام می شود میزان مثبت بودن آن حدود 9 درصد و تست های pcr حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است، در حالیکه در آبان ماه نتیجه تست پی سی آر  گاهی تا ۴۰ درصد مثبت بود و تست های سریع ما در اوایل طرح شهید سلیمانی گاهی تا ۲۰ و ۲۵ درصد مثبت بودند، ازاین رو نشان داده است که گردش ویروس در تهران کاهش یافته ولی ویروس ضعیف نشده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبیین آخرین وضعیت تهران، اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد کسانی که در بخش های سرپایی به مراکز درمانی ما مراجعه نموده اند حدود 4100 نفر بوده است که اگر با هفته های قبل مقایسه نماییم با خیز خیلی ملایم یعنی حدود یک درصد، آمار مراجعان سرپایی نسبت به هفته گذشته افزوده شده است.
وی با اشاره به اینکه نخستین تغییر شاخص در بیماری کرونا تغییر در آمار مراجعین سرپایی است، اظهار داشت: البته در تهران طی ماه های اخیر با یک چالش رو به رو بوده ایم، معمولاً آمار سرپایی مراجعین که اعلام می شود عموما در بخش های دولتی، مراکز بهداشتی و مراکز بیمارستانی است و از آنجاکه در تهران بالای ۸۰ درصد مراجعین ما در بخش های سرپایی به مطب های خصوصی رجوع می کنند، ازاین رو امکان دارد در آمار ما گنجانده نشوند و آمار ما در ارتباط با مراجعین سرپایی به مراتب بالاتر از عددی باشد که اعلام می شود. البته آمار مطب ها به صورت پراکنده جمع آوری می شود و طی نشستی با مسئولین نظام پزشکی مقرر شد که از راه سامانه این آمارها هم از مطب های خصوصی جمع آوری شود تا بتوان در فرایند کانتکت تریسینگ و طرح ردیابی محله محور محاسبه شوند.
زالی با اشاره به اینکه مجدداً در ۲۴ ساعت گذشته میزان بستری در تهران از مرز ۱۹۰۰ عبور کرده است، اظهار داشت: تقریباً در طول هفته گذشته میزان بستری بین ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ نفر در نوسان بود ولی روز گذشته مجموعه بستری استان تهران ۱۹۳۶ نفر بوده و بنابراین از مرز ۱۹۰۰ عبور کردیم. همینطور طی روز گذشته تعداد کسانی که بعنوان مریض جدید کرونایی رجوع کردند حدود ۲۶۰ مورد بوده که نسبت به ۲۴ ساعت گذشته رشد 1.4 دهم درصدی و نسبت به ۲۴ ساعت ماقبل آن رشد 3.6 درصدی را نشان داده است.
فرمانده ستاد کرونای استان تهران با اشاره به اینکه آرام آرام میزان مراجعین جدید در بخش های بستری در حال افزایش می باشد، اظهار نمود: تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه نسبت به هفته قبل بین نیم تا یک درصد افزوده شده است.
به قول زالی، شاخص مرگ و میر و میزان عمومی بستری با موج بلندی تغییر نکرده است و طبیعتا امکان دارد این تغییر آمارها گذرا و یا بالعکس شروع یک خیز جدید باشد. البته باید در نظر داشته باشیم که تغییر شاخص مرگ و میر بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از تغییر سایر شاخص ها خویش را نشان داده است.
زالی در پاسخ به سوالی در مورد علت کمتر شدن میزان بیماری، توضیح داد: افزایش میزان همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی و پوشش ماسک و همینطور افزایش سطح دانش عمومی و بهداشتی مردم در این مسئله اثرگذار می باشد. نکته بعدی اینکه ترددهای شبانه کاهش پیدا کرده و مقدار زیادی الگوی زیست شبانه در تهران تغییر پیدا کرده که همین مسئله در آمار مرگ و میرها موثر است.
وی ضمن اشاره به توفیقات بالای طرح محله محور شهید سلیمانی، اظهار داشت: در این طرح علاوه بر اینکه میزان بستری کاهش پیدا کرده، مرگ و میر هم کمتر شده است. اساساً در دیماه نسبت به آبان و آذر ۷۳ درصد مرگ و میر و 56 درصد میزان بستری بیمارستانی و ۴۷ درصد بستری در بخش مراقبت های ویژه کاهش یافته است. ازاین رو اگر شرایط دیماه را نسبت به آبان و آذر مقایسه نماییم، آمارها به دنبال اجرای طرح شهید سلیمانی توفیقات زیادی داشته که بخش زیادی از این دستاوردها منجر به کاهش گردش ویروس و کاهش میزان مرگ و میر شده است.
فرمانده ستاد کرونای استان تهران ضمن اشاره به تجربه حاصل شده از 3 پیک قبلی کرونا، اظهار نمود: در هر موج کرونا بالاخره درصدی از مردم مبتلا می شوند، این افراد با مبتلا شدن به یک مصونیت نسبی می رسند و در بدنشان آنتی بادی تولید می شود، همینطور پیش از آغاز موج بعدی میزان این آنتی بادی و مصونیت کاسته می شود و متاسفانه درباره بیماری کرونا تا هم اکنون ثابت شده که مصونیت دائمی ایجاد نمی کند و پس از چند ماه آنتی بادی ها در بدن افت پیدا کرده و سیستم دفاعی سلولی فروکش می کند. ازاین رو همانگونه که در حمله سوم ویروس در تهران شاهد آن بودیم، آرام آرام به سمت تغییر آمار پیش می رویم.
وی با تکیه بر اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده بلکه گردش ویروس کمتر شده است، اظهار داشت: تا کنون هیچ مستندی در دنیا ثابت نکرده است که ویروس کرونا ضعیف تر شده و متاسفانه این یک رفتار غیرمتعارف است که ویروس کرونا برخلاف مرس، سارس و ابولا از خود نشان داده است. تمام ویروس هایی که تابحال داشته ایم، برای دوام بیشتر به سمت جهش برای کم خطر شدن حرکت کرده اند ولی در مورد کرونا تابحال هیچ مقاله جهانی معتبر نشان از ضعیف شدن ویروس نداشته است.
زالی با اشاره به اینکه با این وجود گردش ویروس کمتر شده است، توضیح داد: هم اکنون تست های سریعی که در تهران انجام می شود میزان مثبت بودن آن حدود 9 درصد و تست های pcr حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است، در حالیکه در آبان ماه نتیجه تست پی سی آر گاهی تا ۴۰ درصد مثبت بود و تست های سریع ما در اوایل طرح شهید سلیمانی گاهی تا ۲۰ و ۲۵ درصد مثبت بودند، ازاین رو نشان داده است که گردش ویروس در تهران کاهش یافته ولی ویروس ضعیف نشده است.
فرمانده ستاد کرونای استان تهران همینطور در ارتباط با سخنان یکی از مسئولین پایتخت در مورد آبی شدن تهران و رفع محدودیت های ترددی، اظهار داشت: بر مبنای شاخصهای تعیین شده از سوی وزارت بهداشت و وزارت کشور نتایج ارزیابی و شاخص ها برای تغییر وضعیت کرونایی شهرها به آخر هفته ها موکول شده است. درباره تهران هم از هفته گذشته تغییر قابل ملاحظه ای نداشته است ازاین رو شرایط تهران بر همین مبنا ادامه پیدا خواهد نمود و فعلا تهران را کماکان زرد تلقی می کنیم؛ مگر اینکه ستاد ملی تا آخر هفته تغییرات جدید را اعلام نماید.
منبع:

1399/11/06
17:47:18
0.0 / 5
568
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان