پرداخت ۱۰۰ درصد شهریه دانشجویان معلول هفت دهك پایین

پرداخت ۱۰۰ درصد شهریه دانشجویان معلول هفت دهك پایین

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: بر مبنای آئین نامه اجرایی مصوب هیئت دولت، پرداخت هزینه دانشجویان معلول متوسط، شدید و خیلی شدید هفت دهک پایین و فرزندان بهزیستی به صورت ۱۰۰ درصدی الزامی است. این امر در اولین مرحله راه اندازی سامانه شهریه ها در حال پرداخت است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مجید رضا زاده اظهار نمود: در جهت شهریه دانشجویی معلولین و گروه هدف سازمان بهزیستی قانونی وجود دارد که تحصیل دانشجویان معلول را مجانی اعلام می کند. همینطور شهریه دانشگاه فرزندان بهزیستی که در مراکز تحت پوشش بهزیستی هستند، یا به خانواده های جایگزین رفته، یا زندگی مستقل داشته و یا فرزند پذیر شده اند هم به صورت ۱۰۰ درصدی پرداخت می شود.
وی افزود: بر مبنای ماده ۹ این قانون، آئین نامه اجرایی هیئت دولت مصوب کرده است معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید هفت دهک پایین مشمول تحصیل مجانی شوند و وظایفی را برای سازمان بهزیستی، سازمان سنجش و سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته است تا بدین سان دانشجویان معلولی که شرایط فوق را دارند بتوانند به صورت مجانی در دانشگاه هایی که از وزارت علوم یا وزارت بهداشت مجوز دارند و تحصیل در آنها دارای هزینه است، نظیر دانشگاه آزاد، پیام نور و علمی کاربردی تحصیل کنند.

رضازاده همینطور اظهار داشت: برای ساماندهی به این امر بهزیستی با دستور ریاست سازمان، کمیته دانشجویی با عضویت دو حوزه تخصصی این مورد یعنی معاونت توانبخشی و معاونت اجتماعی با محوریت مرکز فناوری اطلاعات و عضویت معاونت پشتیبانی تشکیل داد تا بتواند امور تحصیلی دانشجویان تحت پوشش بهزیستی را ساماندهی کند. ازاین رو سامانه ای طراحی شد تا به صورت منظم، دقیق و با سرعت بالا اطلاعات افراد مشغول به تحصیل را ثبت کند.
به قول سرپرست مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی، این سامانه ۳ ماه پیش راه اندازی و اطلاع رسانی شد و دانشجویان می توانند خود وارد سامانه شوند و اطلاعات و مدارک خویش را وارد کنند. همینطور دانشجویان در این سامانه بر مبنای نوع معلولیت و علت تحت پوشش بهزیستی بودن تقسیم بندی می شوند و اقدامات بعدی برایشان انجام می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس شیوه نامه ای را تصویب کردیم که بر مبنای آئین نامه اجرایی ماده ۹ قانون پشتیبانی از معلولان و بند "ر" ماده ۶۴ برنامه پنج ساله ششم و شرح وظایف سازمان بهزیستی، افراد بر مبنای تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی شدند. در این طرح به جز دانشجویان دانشگاه های غیر دولتی، دانشجوهای دانشگاه های دولتی هم مستلزم پرداخت کمک هزینه تشویقی شدند.
رضا زاده افزود: بر مبنای مسئولیت های سازمان بهزیستی و قوانین پشتیبانی از حقوق معلولین، نیازمندان و صدمه پذیران هم به مصوب شورای معاونین سازمان بهزیستی مشمول پرداخت بخشی از شهریه در حد توان و قسط بودجه سازمان شدند، ازاین رو در تلاش ایم حداکثر بودجه دریافت تا حداکثر پرداخت صورت گیرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: مطابق با مصوبه شورای معاونین و دستور رئیس سازمان قرار است به معلولین خفیف و معلولین سه دهک بالا به علت هزینه اضافی که برای نیازمندی های زندگی خود دارند، مشمول دریافت کمک هزینه برای شهریه دانشجویی باشند و بتوانند از این کمک استفاده کنند.
رضازاده در انتها اظهار داشت: افراد دانشجو که پیشتر وارد دانشگاه شده اند نسبت به پرداخت شهریه نگران نباشند، تا آخر دوره تحصیل شهریه آنها پرداخت می شود. این موارد بر مبنای اجبار قانونی باید ۱۰۰ درصدی باشد، انجام می شود. کسانی که در سامانه ثبت نام کرده اند مدارک را کامل کنند و اگر ثبت نام نکرده اند از هفته آینده سامانه برا ثبت نام باز می شود و وقت دارند مجدد در سامان ثبت نام کنند.

1399/10/28
15:12:44
0.0 / 5
789
تگهای خبر: خانواده , دولت , زندگی , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان