وزیر بهداشت:

مردم را منتظر واكسن داخلی كرونا نگه نمی داریم

مردم را منتظر واكسن داخلی كرونا نگه نمی داریم

به گزارش خاتون یار وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ویروس جهش یافته کرونا را به شدت پیگیری و رصد می نماییم و تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم، در عین حال درباره چگونگی تأمین واکسن کرونا توضیح داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی ضمن تبریک سال نو مسیحی به هموطنان مسیحی اظهار داشت: پیشاپیش سال نو مسیحی را به هموطنان مسیحی تبریک می گویم. یکی از نگرانی من و همکارانم این بوده که به محض کاهش مرگ و میر و موارد مبتلا شدن و بستری کرونا با عادی انگاری پروتکل ها تضعیف شوند و میزان رعایت پروتکل ها پایین بیاید و به شرایط نامطلوب پس از اردیبهشت برگردیم.
وی ضمن اشاره به وضعیت کرونا در بعضی استانها اظهار داشت: بعنوان مثال در استان قم میزان کاهش موارد بستری و مرگ و میر کرونا با همکاری مردم در رعایت پروتکل ها کاهش یافته و میزان رعایت پروتکل ها در این استان به شکل قابل توجهی افزوده شده و به همین میزان، روند مرگ و میرها و بستری ها را به صورت معکوس کاهش یافته می بینیم.
نمکی از محل رصدخانه طرح شهید سردار قاسم سلیمانی برای مدیریت و کنترل کرونا، اظهار داشت: در استان یزد میزان رعایت پروتکل ها از استاندارد و متوسط کشوری بالاتر رفته و به همین صورت میزان مرگ و میر و بستری ناشی از کرونا را کاهش یافته می بینیم. در عین حال در استان مازندران می بینید که رعایت پروتکل ها به مراتب از متوسط کشوری پاین تر است و به همین میزان گرفتاری ما در ابتلا، بستری و مرگ و میر هم افزیش یافته و هم رو به افزایش است. ازاین رو یک ارتباط تنگاتنگ و مفهوم داری میان رعایت پروتکل ها و میزان ابتلا، مرگ و میر و بستری ناشی از بیماری وجود دارد. براین اساس از هموطنان عزیز و مدیران دانشگاه های علوم پزشکی، عزیزانمان در بسیج، هلال احمر و همه کسانی که کمک می کنند، این است که مبادا گرفتار غفلت عادی انگاری و ساده پنداری شده و باردیگر به دام سهمگین بیماری گرفتار شویم.
وی اضافه کرد: در طرح مزین به نام سردار شهید اسلام، بیشتر از ۵۶۰ هزار نفر را در تیم های رهگیری مان داریم که در اینجا سهم عزیزانمان در سازمان بسیج حدود ۳۰ درصد و عزیزان مان در نظام سلامت و دانشگاه های علوم پزشکی حدود ۳۲ درصد و بقیه سهم سایر سازمان هایی که کمک کردند و بخش خصوصی و سازمان هلال احمر است. در تیم های مراقبتی حود ۳۶ هزار نفر به ما کمک می کنند که سهم بخش سلامت ۶۷ درصد و ۲۹ درصد هم سهم سازمان بسیج و سایر سازمان ها است. در تیم های نظارتی هم حدود ۱۱ هزار تیم نظارتی داریم که در این بین وزن همکاری دستگاههای مختلف مشخص است. در حوزه تیم های حمایتی حدودا ۲۵ هزار تیم حمایتی را در کل کشور داریم که بیشترین سهم را سازمان بسیج با ۶۰ درصد دارند و مابقی سهم سایر دستگاه هاست که حمایت ها را در افراد گرفتار و مبتلا چه در منزل و چه در جاهای دیگر مانند نقاهگاه ها و... انجام می دهند. همینطور تعدادی واحد جدید حمایتی و عرضه خدمت اضافه شدند که شهرداری ها همچون شهرداری تهران و کلان شهرها و... بسیار کمک کردند.

هنوز ردپایی از ویروس جهش یافته کرونا در کشور نداریم
وی درباره ردیابی ویروس جهش یافته کرونا، اظهار داشت: ما این حرکت را به شدت دنبال می نماییم و عزیزانمان در تمام دانشگاه های علوم پزشکی در حال رصد این مورد هستند. سه روز قبل به ما خبر دادند که یک گروه سه نفره از هموطنان ما که از انگلیس آمدند و در یکی از استان های شمال شرق کشور حضور دارند، با این که با PCR منفی وارد کشور شدند، اما یکی از آنها علامت دار شده است که بلافاصله ردیابی کردیم و حتی آژانسی که آنها را از مرکز استان به شهرستان برده بود ردیابی و همه را ایزوله کردیم. دیشب ساعت ۱۲ به بعد نیمه شب بود که به من خبر دادند که خوشبختانه هر سه مورد منفی است و به جرات می توانیم بگوییم که تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم و هموطنان نگران نباشند.
نمکی تصریح کرد: البته باید دقت کنیم که ویروس ووهان توانست از ووهان چین به قطب جنوب سفر کند و به این معنا نیست که همه دروازه ها را به روی این ویروس بستیم و هیچگاه وارد کشور نخواهد شد، بلکه این ویروس جهش یافته هم اکنون قسمت های عمده ای از اروپا را گرفتار کرده، قسمت هایی از کشورهای غیراروپایی را گرفتار کرده و هر آن امکان دارد با ویروس جهش یافته ای چه در داخل و چه وارداتی مواجه شویم.
وی اظهار داشت: بهترین راه مبارزه با هرگونه ویروس جهش یافته و غیر جهش یافته، همین راهکارهایی است که تا امروز رفتیم؛ رعایت فاصله گذاری اجتماعی، رعایت همه پروتکل هایی که تا امروز عرضه کرده ایم.

درخواست وزیر بهداشت درباره چگونگی برگزاری مراسم ایام فاطمیه
نمکی درباره برگزاری مراسم ایام فاطمیه و بزرگداشت شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: یکی از دغدغه های این روزهای همکارانم که شرایط نفس کشیدنی به علت کاهش بستری و مرگ و میر حاصل شده، برگزاری مراسم عزاداری بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه (س) است؛ چه مراسم خانگی و چه غیر خانگی. تقاضای من و همکارانم این است که برای احترام به روح آن بانوی بزرگوار هم که شده باید اصولی را رعایت نماییم تا فردی از افراد این کشور گرفتار گرفتاری نشود و این همان درخواستی است که در مراسم عزاداری سید الشهدا (ع) از مردم خواستیم. این تقاضای مجددی است که در برگزاری این مراسم ها دقت نماییم که مبادا گرفتار گرفتاری غیرقابل کنترل شویم.
وی افزود: مراسم بزرگداشت شهید رشید اسلام، سردار حاج قاسم سلیمانی است که خوشبختانه وقتی با فرمانده سپاه پاسداران صحبت کردیم با متانت و وقار بر اجرای پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی تاکید نمودند و گفتند که ما با همه همکاران مان مطیع پروتکل های بهداشتی هستیم که سبب افتخار همه ما و همکارانمان در نظام سلامت شد. امروز همه همکاران و یاران شهید سلیمانی که روزی کوچه به کوچه به دنبال ویروس سهمگینی به نام داعش بود تا آنرا ریشه کن کند، امروز همکاران بسیجی و یاران شهید قاسم سلیمانی و عزیزان ما دارند خانه به خانه به دنبال ویروس کووید-۱۹ می گردند تا با شیوه حاج قاسم آنرا ریشه کن کنند. بنابراین تقاضای ما این است که برای بزرگداشت روح آن شهید پروتکل ها را رعایت نماییم تا مبادا خدایی نکرده به دام سهمگین مجدد بیماری بیفتیم. از تمام کسانی که همکاری می کنند سپاسگزارم و امیدوارم با همین شیوه بتوانیم راه را ادامه دهیم.

باکاهش بیماری و مرگ و میر ناشی از آن، گرفتار سستی نشوید

مازندران دقت بیشتری داشته باشد
نمکی اظهار داشت: امروز از همکارانم در دانشگاه های علوم پزشکی کتبا تقاضا کردم که مبادا با کاهش بیماری و کاهش بستری و مرگ و میرها گرفتار سستی شویم. ما باید خانه به خانه برویم و آخرین حلقه های ویروس را هم بشکنیم تا مبادا باردیگر شاهد خیزی از ویروس در گوشه ای از مملکت باشیم. عزیزان ما در استان مازنداران باید دقت بیشتری کنند. در نقاط نارنجی که امکان قرمز شدن را داریم، به شدت باید به کانون های آلوده و شکستن زنجیره ها و شناسایی خوشه های جدید حمله کنند و با افزایش تست و رفتن خانه به خانه و بیماریابی، در کنار سایر عزیزان این راه را ادامه دهیم.

مردم را منتظر واکسن داخلی نگه نمی داریم

از منابع مطمئن واکسن می خریم
وزیر بهداشت ضمن تبریک نخستین تست واکسن ایرانی کرونا، اظهار داشت: نخستین تست انسانی واکسن کرونا هم در کشور روز گذشته انجام شد و در نشست مفصلی در این حوزه صحبت می نماییم. در زمینه واردات واکسن خارجی هم همه وقت مان را گذاشتیم. وقتی از تزریق واکسن در فاز انسانی مژده می دهیم به این مفهوم نیست که بخواهیم مردم مان را منتظر واکسن تولید داخلی نگه داریم. البته بنده و نزدیکانم زمانی واکسیناسیون را انجام می دهیم که تمام مردم ایران و گروه های هدف آنرا تزریق کرده باشند و ما به نوبت واکسن ملی و تولید داخلی می رسیم، اما برای مردم کشورمان در صددیم که حتما از منابع مطمئن و جاهایی که واکسن کرونا تست هایش را پاس کرده و آماده تزریق بدون دغدغه برای انسان برای پیشگیری را دارد، تهیه نماییم و خریداری می نماییم که مژده آنرا هم به مردم خواهیم داد.
نمکی تصریح کرد: گروه های هدف مشخص و اولویت ها طبقه بندی شدند که آنرا در نشست های آتی به استحضار می رسانم.1399/10/10
16:00:49
5.0 / 5
925
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان