زنان بیشتر از مردان گرفتار اختلالات روانی می شوند

زنان بیشتر از مردان گرفتار اختلالات روانی می شوند

به گزارش خاتون یار یك روانشناس اظهار داشت: برمبنای مطالعات حدود 23 درصد از جمعیت كل كشور گرفتار اختلالات روانی هستند كه بخش اعظم این آمار متعلق به زنان است.


علیرضا شریفی یزدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: دیدگاه های مختلفی درباب علت ابتلای بیشتر زنان به اختلالات روانی نسبت به آقایان وجود دارد، برخی معتقدند دلیل آن مراجعه بیشتر زنان به مراکز درمانی است و گروهی فشارهای اجتماعی وارد بر زنان را علت آن می دانند.
این روانشناس با اشاره به اینکه اضطراب و افسردگی، بیشترین اختلالات روانی هستند که افراد درگیر آن می شوند، اظهار داشت: محیط نقش به سزایی در ایجاد اختلالات روانی ایفا می کند بطوریکه در کلان شهرها به نسبت شهرهای کوچک و در شهرهای کوچک به نسبت روستاها شاهد ابتلای بیشتر اختلالات روانی هستیم.
شریفی یزدی معتقد می باشد که، حجم اضطراب در ضمن روز، احساس تنهایی و عدم پشتیبانی از سوی اطرافیان و بستگان و درماندگی آموخته شده در کلان شهرها به نسبت شهرهای کوچک و روستاها منجر به افزایش آمار اختلالات روانی در آنها می شود، البته این بدین معنا نیست که در روستاها و شهرهای کوچک شاهد اختلالات روانی نیستیم.
وی در بخش دیگر سخنان خود به تاثیر قابل توجه شرایط اقتصادی بر ایجاد اختلالات روانی اشاره نمود و اضافه کرد: نمی توان تنها یک عامل را در بروز اختلالات روانی موثر دانست چونکه مجموعه ای از عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... می توانند در بروز اختلالات روانی نقش داشته باشند، البته در شرایط فعلی جامعه ما مباحث اقتصادی مانند بی کاری، تورم، گرانی، رکود و... مستقیما بر بهداشت روان افراد تاثیر گذار است.
شریفی یزدی با اعلان اینکه بهداشت روان به معنای نداشتن اختلالات و بیماری های روانی نیست، بلکه مطابق تعریف سازمان جهانی بهداشت، به معنای توانایی ایفای نقش های روانی و جسمانی توسط افراد است، افزود: همچون معیارهای وجود و یا عدم وجود بهداشت روان می توان مسئولیت پذیری، عدم گرایش به خرافات، واقع نگری، عزت نفس و انید به آینده را نام برد.
به قول این روانشناس، افرادی که دارای نظام دلبستگی ایمن هستند و به لحاظ عاطفی انسان های دلبسته ای هستند و نه انسان های وابسته، از بهداشت روان برخوردار می باشند.
ایشان سپس اظهار نمود: فردی که دارای بهداشت روان است توانایی برقراری تعادلی را میان کار، روابط عاطفی و خانوادگی خود دارد، به اطرافیان خود اعتماد دارد، همین طور برنامه ریزی برای گذران اوقات فراغت خود دارد و به صورت افراطی از روشهای مخرب مانند سیگار، قلیان و... برای گذران اوقات فراغت استفاده نمی کند.
این روانشناس به کسانی که بطور افراطی مشغول بازی های کامپیوتری می شوند اشاره نمود و آنان را فاقد بهداشت روان دانست و اضافه کرد: استفاده بهینه و بجا از ابزارهای دیجیتال، فضای مجازی و بازی های کامپیوتری از معیارهای بهداشت روان تلقی می شود.
شریفی یزدی همین طور خود دوستی، نقد پذیری مناسب، دوری از سرزنش و تحقیر خود، قدرت تصمیم گیری، مسئولیت پذیری، استقلال، هدفمندی و برعهده گرفتن اشتباهات خودرا همچون مصادیق بهداشت روان دانست.
وی اظهار داشت: بهداشت روان امری فرا سازمانی است بدین سبب تشکیلات متفاوتی در شکل گیری بهداشت روان اثر گذارند چونکه در عرصه های متفاوتی همچون ساختارهای سرگرمی و ورزشی، تامین حداقل های معیشتی، زمینه های درمانی مناسب و قابل دسترس برای همگان و... نیازمند فعالیت هستیم.
شریفی یزدی معتقد می باشد که آموزش درست پزشکان در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی، تحت پوشش بیمه قرار دادن درمان های روانی و روانپزشکی، آموزش مهارت های زندگی در مدارس و دانشگاه ها و اهمیت قائل شدن به مسئله روان و پرداختن به آن می تواند گام هایی موثر در جهت کاهش لطمه های روانی باشد.
این روانشناس در آخر به مشاوره قبل از ازدواج و در حین و بعد از ازدواج و تاثیر آن بر بهداشت روان اشاره نمود و اظهار داشت: خیلی از مشکلات روانی ناشی از اختلالات زوجین است، حتی بعدها با به دنیا آوردن فرزند نیز امکان ایجاد اختلافات میان نسلی در این خانواده ها وجود دارد، بدین سبب مشاوره قبل از ازدواج و در حین و بعد از ازدواج نیز می تواند گامی موثر در جهت بهداشت روان خانواده ها باشد.
منبع:

1399/07/23
13:42:09
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: بازی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان