ادای نذر بر طبق نیاز جامعه باشد

ادای نذر بر طبق نیاز جامعه باشد

به گزارش خاتون یار یك روانشناس اجتماعی با اشاره به گسترش كمك های مردمی و «نذر سلامت» همزمان با نزدیك شدن ماه محرم اظهار داشت: ادای نذر می تواند برپایه نیاز جامعه باشد. امام حسین برای آزادی و انسانیت قیام كرد و گسترش كمك های مردمی و نذر سلامت با فرهنگ عاشورایی و شهادت امام حسین (ع) و یارانش ارتباط دارد.


مهرداد فلاطونی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه ویروس کرونا همه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار داشت: وضعیت معیشتی و مشکلات اقتصادی یکی از ابعاد این ویروس بوده که زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار داده، به طوریکه هم اکنون برخی افراد خصوصاً صاحبان کسب و کارها و مشاغل آزاد و کارگران گرفتار مشکلاتی شده اند؛ اما بطور کلی مشکل تهیه و تامین غذا و مواد ضدعفونی کننده و همین طور نبود امکانات بهداشتی از مسائلی است که به دنبال این ویروس بیشتر شده البته بروز کرونا نشان داده که مردم بیشتر می توانند به یاری و کمک یکدیگر بشتابند.
وی با اعلان اینکه باید مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از کرونا را یکی از اشکالات جامعه و به صورتی گره اقتصاد معیشتی بدانیم، اشاره کرد: هم اکنون در آستانه ماه محرم قرار داریم و بر طبق شعائر اسلامی مردم اغلب نذرهایشان را در این ایام ادا می کنند؛ این نذرها عموما میان افرادی پخش می شود که بطور مداوم از مواد غذایی ارتزاق می کنند، اما افرادی هستند که به نان شب شان محتاج اند؛ پس بهتر است باتوجه به شرایطی که در آن قرار داریم اینگونه افراد نیازمند را شناسایی و با راه اندازی تشکل هایی، مواد غذایی و نذر خودرا میان آنها پخش نماییم.
این روانشناس با تاکید بر اینکه ادای نذر می تواند بر طبق نیاز جامعه باشد، اضافه کرد: البته این فرهنگ نباید تنها منوط به عاشورا و محرم باشد و تا زمانی که کرونا وجود دارد باید ادامه داشته باشد.
فلاطونی معتقد می باشد که اگر افراد بتوانند به افراد نیازمند کمک کنند، ولو کمکی کوچک؛ نه فقط دست افراد نیازمند را گرفته اند، بلکه از نظر روحی نیز خودشان احساس شادی خواهند داشت برای اینکه بر طبق اصول روانشناسی، شادی که از طرف سلیگمن مطرح شده، انسان ها به دنبال رسیدن به شادی عمیق هستند و شادی عمیق زمانی اتفاق می افتد که انسان کارهای بزرگی انجام دهد.
ایشان سپس درباره چگونگی گسترش کمک های مردمی و «نذر سلامت» اینطور توضیح داد: گسترش کمک های مردمی و «نذر سلامت»، نیازمند همدلی و همراهی سازمان های بزرگ مانند صدا و سیما، شهرداری و آموزش و پرورش است؛ یکی از مراکزی که در این شرایط می تواند بسیار کمک نماید آموزش و پرورش و آموزش عالی است که به دنبال گسترش آموزش های مجازی به آسانی می توانند در ترویج چنین دیدگاه هایی موثر باشند. همین طور مراجع تقلید نیز می توانند فتوایی در این باب دهند که شاهد چنین نگاهی نیز بوده ایم.
فلاطونی اضافه کرد: سازمان های مردم نهاد نیز باید با راه اندازی کانون ها و کمپین هایی برای انجام کار خیر در امتداد مقابله با کرونا فعالیت کنند. از طرف دیگر نیز باید گروه های نیازمند و مناطق محروم شناسایی شوند تا به افراد نیازمند حقیقی کمک گردد. نکته مهم دیگر این است که باید افرادی بر روی کمک ها نظارت داشته باشند برای اینکه همیشه افرادی هستند که از هر موقعیتی به نفع خود استفاده می نمایند.
این روانشناس در پاسخ به این پرسش که کمک به بهبود وضعیت سلامتی چطور با فرهنگ عاشورایی و محرم پیوند می خورد؟ اظهار داشت: امام حسین (ع) برای آزادی و انسانیت قیام کرد و گسترش کمک های مردمی و نذر سلامت با فرهنگ عاشورایی و شهادت امام حسین(ع) و یارانش ارتباط دارد. در هر مکتبی نیز به تقسیم کردن غذایمان با دیگران و اینکه شادی هایمان را با دیگران تقسیم نماییم سفارش شده است.
او همینطور این را هم اظهار داشت که باید نگاهمان را از جزیی نگر به کلی نگری تغییر دهیم و فراموش نکنیم که حتی یک نفر در هر کجای این دنیا جانش را از دست بدهد، بشریت در مقابل او مسئولیت دارد، بااینکه دولت و حکومت باید به مردم کمک کنند، اما بالطبع مردم نیز باید مسئولیت خودرا در ارتباط با معضلات و مشکلات بپذیرند.
منبع:

1399/05/13
22:17:57
5.0 / 5
1696
تگهای خبر: دولت , رفتار , زندگی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان