تا 50 درصد بیماران كرونایی عوارض گوارشی را تجربه می كنند

تا 50 درصد بیماران كرونایی عوارض گوارشی را تجربه می كنند

به گزارش خاتون یار یك فوق تخصص گوارش و كبد با اشاره به اینكه ویروس كووید_۱۹ در میان ۵ تا ۵۰ درصد مبتلایان با عوارض گوارشی همراه می باشد، اظهار داشت: طول مدت بیماری مبتلایان گرفتار اسهال نسبت به سایر مبتلایان بیشتر است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر سیدرضا فاطمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد تأثیر ویروس کرونا بر دستگاه گوارش، توضیح داد: در بیماران دارای شدت بالای بیماری و بیماران جزو گروه های با ریسک بالا، گاهی اوقات نارسایی در کبد و پانکراس هم رخ می دهد، البته این مسئله در مواقعی رخ می دهد که بیمار گرفتار شوک شده و به آی سی یو احتیاج پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه در برخی از مبتلایان تظاهرات گوارشی هم مشاهده شده است، اظهار داشت: مقالات نشان داده است بیماری در پنج تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به کووید ۱۹ می تواند همراه با علایم گوارشی باشد.
این متخصص با اشاره به اینکه اسهال یکی از متداول ترین علایم گوارشی کووید ۱۹ است، اظهار داشت: بیمار امکان دارد همراه با علایم تنفسی همچون گلودرد، سرفه، تب و تنگی نفس گرفتار اسهال هم شود.
ویروسی که سلامت کلیه ها را هم نشانه می گیرد!
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به از دست رفتن آب بدن در افرادی که بر اثر بیماری کرونا گرفتار استفراغ و اسهال می شوند، مصرف فراوان آب و مایعات را برای این بیماران سفارش کرد.
او همینطور با اشاره به احتمال صدمه به کلیه های افراد بیمار بر اثر کم آبی ناشی از عوارض کرونا ابتلا، توضیح داد: از دست دادن آب بدن بخصوص برای بیمارانی که گرفتار نارسایی های کلیوی هستند می تواند خطر زیادی داشته باشد.
دکتر فاطمی همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت افرادی که به دلیل بیماری های گوارشی داروی کورتون مصرف می کنند، پاسخ داد: امکان دارد بعضی افراد فکر کنند به خاطر عوارض مصرف کورتن بر روی سیستم ایمنی باید برای کم کردن احتمال مبتلا شدن به بیماری کرونا داروی خویش را کم و یا حتی قطع کنند، اما این باور اشتباه است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه وجود ویروس زنده در مدفوع بیماران مبتلا به کرونا که گرفتار اسهال هستند، مورد توافق همه محافل علمی نیست، تصریح کرد: اما عاقلانه ترین سفارش این است که این افراد نسبت به دفع بهداشتی مدفوع حساسیت بیشتری داشته باشند و تا حد امکان از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنند.
دکتر فاطمی درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از راه گازهای داخل چاه های فاضلاب یادآوری کرد: انتقال ویروس از این راه ممکن نیست، چونکه راه اصلی انتقال ویروس ریز قطراتی است که هنگام عطسه، سرفه و یا حرف زدن از دهان افراد منتقل می شود و با عنایت به سنگینی این ویروس امکان انتقال آن در گازها ثابت نشده است.
این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه قوی ترین ویروس ها هم بیشتر از یکی دو روز نمی توانند خارج از بدن موجودات زنده فعال باقی بمانند، اظهار داشت: ازاین رو مهمترین راه انتقال ویروس تماسهای سریالی و فردی است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدت زمان ماندگاری عوارض گوارشی ناشی از ویروس کرونا توضیح داد: مطالعات نشان داده است افرادی که گرفتار اسهال هستند، طول مدت بیماری کرونای آنها نسبت به سایر مبتلایان طولانی تر است و توجیه علمی آن این است که حجم ویروسی این افراد بیشتر است و امکان دارد به این خاطر ویروس ها به روده هم انتقال پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه به نظر می آید اسید معده سبب از بین رفتن ویروس می شود، افزود: به همین خاطر نباید در مدفوع افراد مبتلا ویروس زنده وجود داشته باشد اما با عنایت به مشاهده ویروس زنده در مدفوع بیماران گرفتار اختلالات گوارشی علت انتقال ویروس ها به داخل روده در نظر گرفته شده است.
آیا بین مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا با عوارض گوارشی ارتباط وجود دارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رابطه بین عوارض گوارشی با میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹، توضیح داد: مرگ و میر ناشی از کرونا به ریسک فاکتور های زیادی همچون سن و بیماریهای زمینه ای بستگی دارد و با اینکه اسهال و استفراغ به خاطر از دست رفتن آب بدن فاکتور خطرناکی در میان بیماران به حساب می آید، اما نمی توان رابطه دقیق میزان مرگ و میر با عوارض گوارشی را تعیین کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: البته مدت بیماری افرادی که همراه با علایم تنفسی گرفتار اسهال هم هستند طولانی است و یعنی زمان شروع بیماری تا بهبود کامل در این افراد طولانی تر از سایر مبتلایان است.
دکتر فاطمی درادامه با تاکید بر اینکه مطالعات نشان داده در مدفوع افرادی که همزمان با علایم تنفسی گرفتار اسهال می شوند ویروس کشته شده و همینطور زنده وجود دارد، اظهار داشت: بنابر این امکان دارد از راه این افراد انتقال مدفوعی دهانی ویروس اتفاق بیفتد، البته این مساله مورد توافق تمامی مجامع علمی بین المللی نیست چونکه برخی معتقدند ویروس موجود در مدفوع این افراد زنده نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهوع و استفراغ را از دیگر عوارض گوارشی بیماری کرونا معرفی نمود و توضیح داد: امکان دارد این عوارض در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان تحت درمان های ضد ویروس قرار دارند رخ دهد.
کرونا در ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان با مشکلات کبدی همراه است
وی با اشاره به بروز مشکلات کبدی در میان ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان به کرونا اظهار داشت: در میان این افراد افزایش آنزیم های کبدی مشاهده شده است البته این عارضه به شکل التهاب کبدی نیست اما در افرادی که کرونای آنها شدید می باشد و در آی سی یو بستری هستند امکان دارد نارسایی کبدی هم ایجاد شود. همینطور مطالعات نشان داده است که ۱۷ درصد بیماران مبتلا به کرونا گرفتار التهاب پانکراس می شوند.
این متخصص در انتها خاطرنشان کرد: البته درگیری های گوارشی بیشتر در افرادی دیده می شود که حجم ویروس داخل بدن آنها زیاد است و در همه افراد دیده نمی گردد.1399/02/05
20:51:59
5.0 / 5
3239
تگهای خبر: آنزیم , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان