شایع ترین اختلال شخصیتی كه مردان، بیشتر از زنان به آن دچارند

شایع ترین اختلال شخصیتی كه مردان، بیشتر از زنان به آن دچارند

به گزارش خاتون یار یك روانشناس ضمن تشریح خاصیت های رفتاری مبتلایان به اختلال شخصیت وسواس، این اختلال را با شیوع 2.1 تا 7.9 درصد، از شایع ترین اختلالات شخصیتی می داند و می گوید: اختلال شخصیت وسواس در مردان 2 برابر زنان است.


گوهریسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه اختلالات شخصیت الگوی پایدار تجربی درونی و رفتاری است كه با فرهنگی كه فرد در آن زندگی می كند مغایرت قابل توجهی دارد، اضافه كرد: بطور كلی اختلالات شخصیت فراگیر و انعطاف ناپذیر است و اغلب در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی شروع می شود اما در گذر زمان پایدار و منجر به ناراحتی و نقص می شود. افرادی كه مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی هستند، رفتارهایی مانند اشتغال ذهنی به نظم و ترتیب، كمال گرایی، كنترل ذهنی و بین فردی به بهای از دست دادن انعطاف پذیری، گشاده نظری و پذیرندگی و كارآمدی را از خود بروز می دهند.
وی درباره خاصیت های رفتاری مبتلایان به اختلال شخصیت وسواسی اظهار داشت: مبتلایان به این اختلال بوسیله توجه موشكافانه به قواعد و مقررات، جزئیات، لیست ها، برنامه ها و... تلاش می كنند كنترل خودرا حفظ كنند، تا جایی كه از پرداختن به هدف اصلی زندگی خود باز می مانند، بیش از اندازه دقت به خرج می دهند و تكرار كردن، توجه افراطی به جزئیات، واررسی مكرر برای پیدا كردن اشتباهات احتمالی و تمركز زیاد بر روی فعالیت هایشان همچون عادات آنهاست. آنها به این واقعیت توجهی ندارند كه مشكلات ناشی از رفتارشان برای دیگران بسیار آزاردهنده است. بطور مثال زمانی كه فرصت كارهایی را كه باید انجام دهند گم كنند، بجای اینكه با صرف زمان اندك آنرا یادآوری و بازنویسی كنند و به انجام وظایف شان بپردازند، وقت بسیار زیادی را صرف پیدا كردن آن می كنند، برنامه ریزی درستی ندارند و كارهای مهم خودرا در دقایق آخر انجام می دهند.
این روانشناس افزود: همین طور كمال گرایی و معیارهای سطح بالایی كه برای عملكرد خود تعیین می كنند سبب افت عملكرد و ناراحتی قابل توجهی در آنها می شود. این دسته از افراد خودرا به شدت وقف كار می كنند و این رفتار موجب می شود روابط دوستانه شان مختل شود؛ این رفتارها ناشی از نیازهای مالی نیست بلكه احساس می كنند فرصتی برای تفریح و كارهای سرگرم كننده ندارند. در واقع آنها كارهای لذت بخش را دائما به تاخیر می اندازند و انجام نمی دهند و در زمان هایی كه به گردش می روند همان لحظه احساس ناراحتی می كنند. مبتلایان به اختلال شخصیت وسواس، به كارهای تفریحی بعنوان تكلیفی جدی كه مستلزم سازماندهی دقیق است نگاه می كنند.
انزانی اضافه كرد: آنها حتی در مسائل ارزشی خودرا به پیروی از اصول اخلاقی انعطاف ناپذیر و معیارهای بسیار دقیق وامی دارند و هر زمان اشتباهی كنند خودرا به طرز بی رحمانه ای مورد نقد قرار می دهند و معتقدند هیچكس به خوبی آنها از انجام فعالیت ها بر نمی آیند، از قوانین مراجع قدرت بدون چون و چرا تبعیت می كنند، به كسی قرض نمی دهند و از كسی قرض نمی گیرند، آنها نمی توانند اشیای فرسوده یا بی ارزشی را كه هیچگونه بار عاطفی ندارد دور بیندازند، بطوریكه اطرافیانشان آنها را آشغال «جمع كن» می نامند و همسران این افراد به علت جمع آوری اشیای بلااستفاده توسط آنها بسیار شاكی هستند.
به گفته وی، مبتلایان به اختلال شخصیت وسواس، علاقه ای به محول كردن تكالیف خود به دیگران یا همكاری با دیگران ندارند. خسیس هستند و فكر می كنند كه بجای ولخرجی باید برای روزهای سخت پس انداز كنند، یك دنده و سرسخت هستند و برنامه هایشان را با جزئیات دقیق طرح ریزی می كنند و علاقه ای به تغییر ندارند، فقط به دیدگاه خودشان توجه دارند و نظرات هیچكس را نمی پذیرند و اغلب خشمگین اند اما خشم خودرا بطور مستقیم نشان نمی دهند، عواطف خودرا به صورت كنترل شده و تصنعی ابراز می كنند. روابط روزمره شان رسمی و جدی است و در تمامی موقعیت ها خشك و رسمی هستند.
این روانشناس با اشاره به اینكه اختلال شخصیت وسواس شیوع بسیار شدیدی دارد، اظهار نمود: مطالعات آنجام شده در این حوزه از آن حكایت می كند كه این اختلال با شیوع ۲.۱ تا ۷.۹ درصد یكی از شایع ترین اختلالات شخصیتی به حساب می آید. این اختلال در مردان ۲ برابر زنان است.
علی رغم اینكه وسواس فكری و عملی با اختلال شخصیت وسواس شباهت اسمی دارند اما این دو اختلال متمایز از یكدیگر هستند. با عنایت به این كه اختلالات شخصیت همبود بسیار بالایی با هم دارند، نیاز است فرد مبتلا به اختلالات شخصیتی توسط متخصصان روانشناسی بررسی و ارزیابی شوند تا از برچسب زنی های اشتباه جلوگیری شود.
منبع:

1398/12/01
22:13:59
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: رفتار , زنان , زندگی , مردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان