وضعیت اعتیاد در جهان تا 2025

وضعیت اعتیاد در جهان تا 2025

به گزارش خاتون یار مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا می گوید: گزارش سال 2018 دفتر سازمان ملل متحد حاكی از آنست كه از سال 2020 تا سال 2025 بمب اعتیاد در دنیا منفجر می شود؛ بر طبق این گزارش میزان رشد و شیوع اعتیاد در اروپا 0.7 درصد اعلام شده است؛ یعنی سالی پنج میلیون نفر به تعداد معتادان در اروپا افزوده می شود كه شاید این روند در كشورهای دیگر نیز به همین میزان با رشد همراه باشد.


سعید صفاتیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار می كند: گزارش سال ۲۰۱۸ دفتر سازمان ملل متحد حاكی از آنست كه از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ بمب اعتیاد در دنیا منفجر می شود؛ بر طبق این گزارش میزان رشد و شیوع اعتیاد در اروپا ۰.۷ درصد اعلام شده است؛ یعنی سالی پنج میلیون نفر به تعداد معتادان در اروپا افزوده می شود كه شاید این روند در كشورهای دیگر نیز به همین میزان با رشد همراه باشد. در واقع این گزارش بیان كننده آن است كه برنامه هایی كه در حوزه پیشگیری اجرا می شوند چندان موثر نبوده است.
به گفته وی، بر طبق این گزارش میزان كشفیات مورفین حدود ۳۳ درصد، تریاك پنج درصد و هروئین ۱۰ درصد افزایش داشته است؛ همین طور دو سال قبل گزارشی درباره كشور افغانستان منتشر گردید كه نشان می داد آنجا گل های خشخاشی كاشته می شوند كه بطور سیستماتیك قوی تر و میزان مورفین آنها بیشتر است.
صفاتیان معتقد می باشد كه بااینكه افزایش كشفیات به معنای اقتدار بیشتر نیروی انتظامی در دنیاست اما زمانی كه كشفیات افزایش می یابد، باید به این نكته نیز توجه گردد كه تولید مواد مخدر نیز افزایش یافته است. حتی زمانی كه گفته می شود میزان بازگشت معتادان به مراكز درمانی افزایش یافته است و این مساله را نوعی موفقیت تلقی می كنند باید این مسئله هم مورد توجه قرار گیرد كه شاید تعداد مصرف كنندگان مواد مخدر افزایش داشته است و برنامه های پیشگیری در سطح جهانی چندان موثر نبوده است.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا در ادامه درباره وضعیت اعتیاد در كشور نیز بیان می كند: برنامه های پیشگیری در ایران نیز چندان در زمینه كاهش مصرف مواد مخدر موثر نبوده است. آمارهای انتشار یافته از طرف ستاد مبارزه با مواد مخدر حاكی از آنست كه تعداد معتادان كشور در سال ۹۱ و ۹۲ حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده این درحالیست كه در سال ۹۸ این رقم به دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است و این یعنی شاهد روند افزایشی نرخ اعتیاد در كشور هستیم.
وی با تاكید بر اینكه گزارش سازمان ملل نشان دهنده آن است كه هم اكنون نسبت به موضوع مواد مخدر نگاه مقابله ای و امنیتی وجود دارد، می گوید: در سطح جهانی رویكرد مبارزه با اعتیاد نگاهی امنیتی و قضایی است بطوریكه حتی بودجه ها و بخشنامه های تدوین شده توسط سازمان ملل در این عرصه حكایت از نگاه مقابله ای به این حوزه دارد. حال سوال این است كه نگاه مقابله ای كه طی ۳۰ سال قبل نسبت به مبارزه با اعتیاد در دنیا وجود داشته چقدر موفق بوده است؟ در گزارش سازمان ملل هر ساله نشان میدهد كه میزان اعتیاد افزایش و سن اعتیاد روبه كاهش است؛ زنان، افراد تحصیل كرده، شاغلان و... به سمت مصرف مواد مخدر می روند، اما آیا زمان آن فرا نرسیده است كه در موضوع مبارزه با مواد مخدر نگاه خودرا تغییر دهیم؟.
صفاتیان در ادامه با اشاره به موضوع مبارزه با مواد مخدر در برنامه ششم توسعه تصریح می كند: در بند ۵۷ برنامه ششم توسعه به موضوع مبارزه با مواد مخدر پرداخته شده است كه در آن آمده «مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روان گردان ها در قالب سیاست های كلی ابلاغی و مدیریت مصرف با هدف كاهش ۲۵ درصدی اعتیاد تا اختتام برنامه». در واقع در این بند از واژه «مدیریت مصرف» استفاده شده است، این درحالیست كه به این مساله توجهی نمی نماید. بااینكه ایران یكی از كشورهای پیشرفته در حوزه مقابله با مواد مخدر است كه در قانون نیز به آن پرداخته اما چرا دستگاه ها این قوانین را اجرا نمی كنند؟.
مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان شناسی ایرسا معتقد می باشد كه اگر دولت ها بتوانند «مصرف» مواد مخدر را در كشور كنترل كنند می توان خیلی از برنامه های آموزشی حوزه اعتیاد را در جهت پیشگیری اجرا كرد.
به گفته وی، چرخش مالی مواد مخدر در دنیا حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است كه از این مقدار سود قاچاقچیان ناشی از فروش مواد مخدر ۴۰۰ میلیارد دلار است و كسب این میزان سود، یعنی آنها می توانند به راحتی نفوذ كنند و نوع اقتصاد جهانی را در دست بگیرند. چرا نباید بجای جرم انگاری به موضوع مواد مخدر نگاه قانون مندسازی داشته باشیم و معتادان را بیمار بدانیم. باید بجای نگاه مقابله ای به موضوع درمان و پیشگیری بپردازیم.
این درمانگر اعتیاد با اشاره به اینكه در خیلی از كشورهای دنیا اعتیاد جرم تلقی می شود، تصریح كرد: می توان چند نوع نگاه (جرم زدایی، جرم انگاری، كیفرزدایی، قانونمندسازی) نسبت به موضوع مواد مخدر داشت، حال آنكه در مجموع دنیا نسبت به مواد مخدر نگاه جرم انگاری دارد.
صفاتیان افزود: باید نگاه به سمت اعتیاد تغییر یابد و مسئولان بالادستی از نگاه انتظامی و امنیتی به مقوله مواد مخدر نگاه نكنند و رویكرد خودرا به سمت كاهش تقاضا متمایل كنند. باید برنامه ها و كنواسیون ها رویكرد پیشگیری و درمان باشد.
منبع:

1398/10/24
14:10:50
5.0 / 5
4140
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان