انتقاد از نگاه پررنگ غرامت محوری در قوانین كار

انتقاد از نگاه پررنگ غرامت محوری در قوانین كار

به گزارش خاتون یار مدیركل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان و كاركنان سازمان تامین اجتماعی به قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور اشاره نمود و اظهار داشت: حذف شرط سنی در قانون دهه ۸۰ سبب خروج تعداد خیلی از محیط كار شد. از دیگر سو متاسفانه در بعضی مقاطع فشارهای مضاعفی به وجود آمد تا برخی به ناحق از این حق بهره مند شوند و به صندوق لطمه وارد شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، موسوی در نشست هم اندیشی اعضای كمیته های مشاغل سخت و زیان آور كه در هتل پارسیان انقلاب برگزار گردید با اشاره به اینكه یكی از چالش های بزرگ صندوقها و سازمانهای بیمه ای، پایداری آنهاست اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، از صندوق های بازنشستگی بعنوان یكی از سه چالش اصلی كشور نام برده شده است.
وی به قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور اشاره نمود و اظهار داشت: حذف شرط سنی در قانون دهه ۸۰ سبب خروج تعداد خیلی از محیط كار شد. از دیگر سو متاسفانه در بعضی مقاطع فشارهای مضاعفی به وجود آمد تا برخی به ناحق از این حق بهره مند شوند و به صندوق لطمه وارد شود.
موسوی با اشاره به اینكه در این دولت به جز مبحث بیمه سلامت، قوانین دیگری كه بارمالی سنگینی تحمیل كند مصوب نشد اضافه كرد: یكی از مسائل مهم بار مالی قوانین است. باید تلاش نماییم جایی كه بارمالی دارد در صدور احكام و نظرات بگونه ای عمل نماییم كه بارمالی ایجاد نكنیم و در تصمیم گیری ها حضور فیزیكی داشته باشیم. از برخی ادارات شنیدیم مدیر استان بعنوان رئیس كمیته مشاغل سخت و زیان آور حضور ندارد و كارشناسی ها چندان دقیق نیست. باید در صدور آراء در كمیته ها دقت ویژه داشته باشیم.
وی افزود: حدود ۴۰۰ هزار نفر بازنشسته سخت و زیان آور هستند. گفتمان سازی در حوزه بیمه و برگزاری كارگاه های آموزشی از وظایف و مسئولیت هایی است كه به ما در معاونت فرهنگی سپرده شده و روی مبحث سخت و زیان آور هم امسال تمركز داریم.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مظفری، مدیركل بازرسی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به اینكه ماهیت قانون مشاغل سخت و زیان آور صیانت از سلامت نیروی كار است اظهار داشت: رویكرد فصل چهارم قانون كار، ایمنی فنی محیط كار و حفظ سلامت نیروی كار در مخیط كاری است.
وی ادامه داد: عمده موارد قانونی در قاب پیشگیری تعریف نشده و باید نگاه ما به قوانینی كه رویكرد پیشگیری دارند معطوف شوند. متاسفانه بیشتر نگاه غرامت محوری و حمایت بعد از وقوع صدمه های شغلی پررنگ است.
مظفری با اشاره به محتوای فصل چهارم قانون كار اظهار داشت: در ماده ۸۷ قانون، رویكرد قانونگذار پیشگیرانه است و تاكید دارد ملاحظات ایمنی باید پیش از راه اندازی كارگاه دیده شود.
وی افزود: در مبحث زیان آوری مشاغل، باید به اصلاح محیطهای كاری توجه كرد. مشاغل گروه الف، مشاغلی هستند كه صفت سخت و زیان آوری با ماهیت شغل وابستگی دارد اما می توان با به كارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر مناسب توسط كارفرما سختی و زیان آوری آنها را حذف نمود.
مدیركل بازرسی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ضمن تاكید بر پرهیز از ورود به آسیبهای شغلی و بیماریهای شغلی اظهار داشت: اقدامات فنی، مهندسی و كنترلی ما باید معطوف به همین مساله باشد. در سطح كلان برای گذر از صدمه های شغلی باید برنامه هایی چون اجرای صحیح مقررات سخت و زیان آور را به صورت جدی دنبال نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: اجرای صحیح مقررات و عدم اعمال سلیقه و بسط شفاف سازی آراء از راه ظرفیت الكترونیك بسیار مهم می باشد. ما بیشتر از ۴۵۰ هزار بازرسی سالانه از كارگاه های كشور داریم و بیشتر از ۳۰ تا ۳۵ درصد توان اداره بازرسی كار در حوزه مشاغل سخت و زیان آور هزینه می شود.

مظفری با اشاره به اینكه در اردیبهشت سال ۱۳۹۶، اداره كل بازرسی به تمام واحدهای اجرایی استانها دستورالعمل سالم سازی محیط كار و فرآیند خروج كارگاه ها از سخت و زیان آوری را اعلام نمود و امسال هم اعلام كردیم در كارگاه هایی كه دوسال از خروج نخستین نیرویشان در شمول سخت و زیان آوری گذشته است باید مبادرت به سالم سازی محیط كار كنند افزود: هرچند بحث ضمانت اجرایی این دستورالعملها مطرح است و باید به آن توجه گردد.1398/09/20
21:21:26
5.0 / 5
4125
تگهای خبر: آموزشی , بیمار , بیماری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان