اشكالات مصادیق مشاغل سخت و زیان آور

اشكالات مصادیق مشاغل سخت و زیان آور

به گزارش خاتون یار مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: تجمیع و تنقیح بخشنامه ها از مسائل بسیار مهم سازمان تأمین اجتماعی است. با عنایت به اینكه بخشنامه ها مبنای رفتار واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی است، كارگروهی برای تجمیع و تنقیح بخشنامه ها تشكیل شده است و در جلسات مربوط به تنقیح بخشنامه ها حتما ملاحظات شركای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر مصطفی سالاری در هفتمین جلسه از سلسله نشست های دیده بان رفاه و تأمین اجتماعی كه با سوژه بازرسی و حسابرسی از دفاتر قانونی كه با حضور نمایندگان تشكل های كارفرمایی، نمایندگان شركت های حسابرسی، اساتید دانشگاه و مدیران سازمان تأمین اجتماعی در موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد، اظهاركرد: مباحث مطرح شده در این جلسه ها با جدیت پیگیری می شود و در تصمیم گیری های سازمان نیز مورد توجه قرار می گیرد.
سالاری با اشاره به اینكه مصارف ماهیانه سازمان تأمین اجتماعی ۸۶۰۰ میلیارد تومان و منابع این سازمان ماهیانه حدود ۹۶۰۰ میلیارد تومان است، اظهار داشت: این فاصله ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بوسیله سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سایر منابع و همین طور دریافت مطالبات از دولت تأمین می شود و انتظار داریم حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از این فاصله نیز با دریافت حق بیمه معوق كارفرمایان دارای بدهی قطعی تأمین شود و از جامعه كارفرمایی انتظار داریم كه همكاری بیشتری در پرداخت حق بیمه داشته باشند.
وی توسعه بیمه های حمایتی در ادوار مختلف را از دیگر چالش های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و اظهار داشت: امسال حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بابت بیمه های حمایتی به مطالبات سازمان از دولت اضافه می شود. درباره تعاریف و مصادیق مشاغل سخت و زیان آور نیز اشكالاتی وجود دارد و باید فضای مناسبی برای اصلاح قوانین و مقررات دراین زمینه فراهم گردد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی تسریع پروسه رسیدگی به دفاتر قانونی و حسابرسی را از اولویت های این سازمان برشمرد و اظهار داشت: برای تسریع در حسابرسی دفاتر قانونی با انجمن حسابرسان رسمی و موسسات حسابرسی همكاری داریم و بزودی شاهد تحولاتی در این عرصه خواهیم بود و امیدواریم این همكاری ها منجر به تسریع در انجام حسابرسی و كاهش زمان رسیدگی به پرونده ها شود.
سالاری از برنامه ریزی و كوشش برای كاهش پرونده های هیأت های رسیدگی به مطالبات سازمان تأمین اجتماعی آگاهی داد و گفت: با شفافیت بیشتر بخشنامه ها و سایر اقداماتی كه در ماه های اخیر صورت گرفته است، انتظار داریم كه در آینده نزدیك شاهد كاهش قابل توجه این پرونده ها باشیم.
وی عدم آشنایی كافی كارفرمایان نسبت به قوانین تأمین اجتماعی را یكی از اشكالات برشمرد و اظهار داشت: این مساله درباره كارگاه هایی كه اخیرا آغاز به كار كرده اند اهمیت بیشتری دارد و باید فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم به صاحبان كسب و كارهای نوپا در دستور كار قرار گیرد.
معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی نیز اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی در سالهای اخیر به ویژه با حضور دكتر سالاری رویكرد تعاملی و منطقی در تعامل با شركای اجتماعی دارد و جز این هم راه دیگری برای رفع مشكلات وجود ندارد و باید مسائل را با گفتگو حل نماییم و خواسته های آنها را در این راه پیگیری نماییم.

مهرداد قریب اضافه كرد: لازمه این كار این است كه در امتداد شفافیت بخشنامهها و دستورالعملها گام برداریم.

وی افزود: یكی از حوزههایی كه بسیار درباره آن صحبت می شود و انتقاداتی از طرف مجامع كارفرمایی به آن وجود دارد حوزه بازرسی از دفاتر قانونی می باشد. از یك سال قبل بازبینی بخشنامه ۱۱/۳ در اجرای ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی را در دستور كار داریم و این مساله با تعامل با كارفرمایان در حال اجراست.

قریب اظهار داشت: این بخشنامه در مراحل نهایی است و با مشاركت جوامع كارفرمایی و لحاظ اصلاحات مدنظر آن تدوین شده است.
معاون بیمهای سازمان تامین اجتماعی اضافه كرد: وجود ایرادات و برخی مشكلات در حوزه بازرسی از دفاتر قانونی را می پذیریم و با دستور مدیرعامل این سازمان، درباب تلخیص و تنقیح بخشنامه های مربوط به بازرسی دفاتر قانونی، نظرات شركای اجتماعی را ستاندن می نماییم.
وی اظهار داشت: بخشنامه پیمانها نیز با لحاظ نظرات مجامع كارفرمایی اصلاح می شود.
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در ادامه این جلسه اظهار داشت: امروز در هفتمین جلسه از سلسله نشست های دیده بان رفاه و تأمین اجتماعی هستیم. پس از هر جلسه مطالب مطرح شده را به صورت یك كتابچه سیاستی تدوین می نماییم و تمامی مطالب مطرح شده احصا می شود و در دستور كار اجرا قرار می گیرد.

روزبه كردونی اشاره كرد: جلسه مسئولان سازمان تامین اجتماعی با استارت آپ ها در چارچوب جلسات دیده بان رفاه و تامین اجتماعی منجر به صدور بخشنامه ای برای پشتیبانی از آنها شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، مشاور ارشد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در امور بیمه ای نیز در این نشست اظهار داشت: ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی كه درباره بازرسی از دفاتر قانونی مطرح است و سوژه جلسه امروز نیز است، از مباحث بسیار مهم در سازمان تأمین اجتماعی است.

فرخ ملكوندفرد اضافه كرد: برای سازمان تامین اجتماعی بسیار مهمست كه در تدوین بخشنامهها به نحوی عمل نماییم كه قانون به بهترین نحو رعایت و حقوق كارفرما و بیمه شده همزمان حفظ شود.

وی با بیان اینك سازمان تأمین اجتماعی برمبنای وصول حق بیمه اداره می شود و بر منابع دیگری بجز حق بیمه تكیه ندارد، گفت: این اراده در سازمان تأمین اجتماعی وجود دارد كه با شركای اجتماعی تعامل مناسب داشته باشد و از نظرات كارفرمایان برای پیشبرد امور استفاده نماید.

مرتضی سلامی، مدیركل تامین اجماعی استان البرز نیز در این جلسه اظهار داشت: حسابرسی و بازرسی از دفاتر قانونی در اصل برای پیش گیری از فرار بیمه ای و رعایت حقوق بیمه شدگان انجام می شود و این كار بایستی توام با همكاری و تعامل مناسب و فرهنگ سازی صورت گیرد.

ناهید حیدری، مدیركل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ نیز در این جلسه اظهار داشت: بازبینی و اصلاح بخشنامه ها برمبنای تعامل و ستاندن نظرات شركای اجتماعی، بالاترین تجلی سه جانبه گرایی در سازمان تأمین اجتماعی است.
منبع:

1398/09/15
21:28:50
5.0 / 5
4255
تگهای خبر: دولت , رفتار , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان