وزیر بهداشت اعلام كرد

آمادگی ایران برای توسعه همكاریهای دارویی و پزشكی با لیبی

آمادگی ایران برای توسعه همكاریهای دارویی و پزشكی با لیبی

به گزارش خاتون یار وزیر بهداشت اظهار داشت: در زمینه صنعت دارو و تجهیزات پزشكی و صادرات آن به كشور لیبی، با بهترین كیفیت و ارزان ترین قیمت و همچنین، ایجاد كارخانه های تولید تجهیزات پزشكی و دارویی و انتقال دانش فنی از كشور ما به كشور لیبی، آمادگی كامل داریم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در دیدار با دكتر احمید محمد عمر - وزیر بهداشت دولت لیبی، با تاكید بر اهمیت روابط ایران با كشور دوست و مسلمان لیبی، تصریح كرد: امیدواریم كه دولت وفاق ملی در كشور لیبی بتواند هرچه سریعتر به یكپارچگی و ایجاد وحدت ملی در كشور لیبی كمك نماید و این یكپارچگی و وفاق ملی بتواند در اشاعه تندرستی و سلامت و سیاست های پایدار در كشور دوست ما لیبی، موثر باشد.
وی ادامه داد: آقای احمید بن عمر، در طول مدت حضورشان در ایران با شرایط بهداشتی و درمانی در كشور ما بیشتر آشنا خواهند شد.
نمكی عنوان كرد: خوشبختانه ما در سال های پس از انقلاب اسلامی، در نظام سلامت دستاوردهای بسیار حائز اهمیتی داشتیم؛ همچون اینكه در روستاها و نقاط دور افتاده این مملكت زیرساخت های نظام سلامت را فراهم نموده و توانستیم مرگ و میر گروه های صدمه پذیر را در كشورمان به میزان قابل ملاحظه ای كاهش دهیم.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: هم اكنون در روستاهای كشورمان و نقاط دور افتاده حداقل ۱۷ هزار خانه بهداشت داریم. همینطور هزاران مركز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و مراكز بیمارستانی در اقصی نقاط كشور داریم. با ادغام آموزش پزشكی در نظام بهداشتی درمانی كشور و تشكیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم توانستیم آموزش پزشكی را در كشورمان توسعه دهیم و از نیروهای تخصصی پزشكی بی نیاز باشیم.
وی اظهار داشت: هم اكنون ۶۶ دانشگاه و دانشكده علوم پزشكی در كشور داریم كه سالانه هزاران طبیب را در رشته های علوم پزشكی تربیت می كند.
نمكی اظهار نمود: امروزه، در زمینه عرضه خدمات درمانی، نیازمند كشورهای دیگر نیستیم و هم اكنون پذیرای بیماران خارجی برای دریافت خدمات درمانی در كشورمان هستیم.
وی اظهار داشت: با شروع طرح تحول نظام سلامت در دولت دكتر روحانی، حوزه سلامت اولویت اول دولت ارائه شد و سهم نظام سلامت از GDP حداقل سه درصد افزایش پیدا كرد. این مورد سبب شد كه پرداختی از جیب بیماران به خصوص در هزینه های كمرشكن بستری كم شود.
نمكی افزود: در این دوره، پوشش بیمه همگانی سلامت را افزایش دادیم و موفق شدیم خدمات نظام سلامت را در دورترین نقاط كشور به خصوص نقاط كمتر برخوردار توسعه دهیم و همینطور توانستیم برای ماندگاری پزشك در نقاط محروم و كمتر برخوردار ایجاد انگیزه اقتصادی نماییم.
وی اظهار داشت: هم اكنون اولویت ما پیشگیری بر درمان و در وهله بعدی، درمان سرپایی بر درمان بستری است. همینطور با ایجاد پرونده الكترونیك سلامت برای آحاد مردم و ایجاد سیستم ارجاع و پزشكی خانواده در سطح ملی، گام های موثری را برداشتیم.
وزیر بهداشت تصریح كرد: از دستاوردهای مهم ما پس از انقلاب اسلامی، خودكفایی در عرصه دارویی كشور است. پیش از انقلاب با اینكه خیلی از كمپانی های خارجی در كشور ما حضور داشتند، با عنایت به جمعیت كم آن زمان، فقط ۲۵ درصد از داروهای مورد نیازمان در داخل تامین می شد. اما هم اكنون با بیشتر از ۱۰۰ كارخانه داروسازی بزرگ و ده ها شركت دانش بنیان كوچك و بزرگ، بیشتر از ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز مردم كشور را در داخل تامین می نماییم.
نمكی اظهار داشت: برای سه درصد دارویی كه از خارج وارد می نماییم هم برنامه مفصلی داریم تا در یك دوره سه ساله داروهای مورد نیاز كشور را در داخل كشور تامین نماییم. هم اكنون هم آمادگی داریم تا تمامی این امكانات و تجارب را در اختیار عزیزان دوست و برادر لیبی، قرار دهیم.
وی با اشاره به اعلام همكاری كشورمان در زمینه دارو و تجهیزات پزشكی، اضافه كرد: همینطور می توانیم تجاربمان را در زمینه گسترش PHC كه گام بزرگی برای عبور به سمت UHC است، در اختیار لیبی قرار دهیم.
وزیر بهداشت كشورمان بیان كرد: جای امیدواری است كه در انتها این نشست، به دستاوردهای مطلوبی در جهت اشاعه سلامت در منطقه و جهان برسیم و همچنین، بتوانیم در قراردادهای دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و كشور لیبی، یكدیگر را در این راه پرخطر همراهی نماییم.
نمكی در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار، بیان كرد: كشور ما هم همانند لیبی دوران سخت جنگ را طی كرده و رژیم بعثی هشت سال با تحریك آمریكا كه حالا هم تحریم های ظالمانه را به ما تحمیل می كند، به ما حمله كرد. كشورهای زیادی هم با فروش سلاح و كمك های اقتصادی این حمله را برضد ما، تقویت كردند. خوشبختانه در طول این هشت سال، بدون هیچگونه كمك بین المللی، پزشكی جنگ را مدیریت كرده و بزرگ ترین جراحی ها را در جبهه ها انجام دادیم و درحال حاضر، خوشبختانه تجربه كافی در مورد پزشكی جنگ و جبهه را دارا هستیم و آمادگی داریم كه این تجربه را در اختیار شما عزیزان در این شرایط سخت قرار دهیم.
وزیر بهداشت در انتها اظهار داشت: امیدوارم كشور دوست و برادر ما لیبی، هرچه سریعتر در وضعیت آرامش قرار گیرد و مردم شریف این كشور، آرامش بیشتری را حس كنند و مسئولین وزارت بهداشت لیبی هم در رساندن خدمت به مردم نیازمند منطقه، موفق عمل كنند.

علاقه مندی لیبی برای بهره گیری از تجارب ایران در زمینه مراقبت های اولیه بهداشتی، تولید دارو و آموزش پزشكی
بنابر اعلام وبدا، دكتر احمید بن عمر - وزیر بهداشت دولت لیبی هم در مسافرت به جمهوری اسلامی ایران به منظور شركت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در دیدار با دكتر نمكی اظهار داشت: جای خرسندی است كه توانستیم دعوت شما را پذیرا باشیم و از استقبال گرمی كه از ما عمل به عمل آمد، تشكر می نماییم، این مورد نشانگر عمق روابط ایران و لیبی است.
وی ادامه داد: همانطور كه اطلاع دارید، لیبی در شرایط بحرانی به سر می برد ما در مرحله یك هجوم غیر موجه قرار داریم، با این همه و در سایه چنین تهدیداتی، تلاش داریم خدمات بهداشتی خویش را به مردم برسانیم و در این راه كوتاهی نكنیم. زمانی كه در لیبی مسئولیت این كار را بر عهده گرفتیم، تلاش كردیم تحولی نوین در عرضه خدمات خود به وجود آوریم. برنامه ریزی كردیم و تلاش داریم تا قوانین مناسب برای این كار را به تصویب برسانیم تا بتوانیم خدمات بهتری را به مردم عرضه كرده و مراقبت های بهداشتی را در سراسر لیبی توسعه دهیم.
دكتر بن عمر بیان كرد: لیبی كشور بزرگی است و مساحت آن یك میلیون و ۷۰۰ هزار كیلومتر مربع با جمعیتی درحدود ۷ میلیون نفر است. در این كشور، روستاهای پراكنده زیادی داریم كه فشار زیادی را به عرضه خدمات بهداشتی در كشور وارد می نماید. همچنین، مسئله مهاجرین از شمال آفریقا كه به اروپا سفر می كنند هم به نظام بهداشتی ما فشار وارد می كند، چونكه مهاجرینی كه از شمال آفریقا وارد شده و قصد مهاجرت به اروپا را دارند، فاقد هرگونه قواعد بهداشتی و سلامتی هستند. این مهاجرین گرفتار بیماری هایی همچون، ایدز، هپاتیت و سل هستند. در مجموع تلاش داریم با كمك گرفتن از سازمان های بین المللی، در این زمینه هم خدمات بهتری را به مردم عرضه دهیم.
وی اظهار داشت: تلاش می نماییم در مسافرت به ایران، از دانش ایرانی ها در زمینه خدمات بهداشتی اولیه و همینطور پیشرفتی كه در زمینه ساخت داروها، حاصل شده است، بهره بگیریم. مایل هستیم در لیبی صاحب صنعت دارویی شویم تا به مردم لیبی در این زمینه كمك گردد.
دكتر بن عمر بیان كرد: مایل هستیم در زمینه آموزش پزشكی با ایران به توافقاتی برسیم. ما هم در لیبی سیستم جدید الكترونیك برای خدمات بهداشتی بوجود آورده ایم و امیدوارم مراودات دو كشور تداوم داشته و دیدارها تكرار شود و در زمینه تفاهم های دوجانبه به توافق خوبی برسیم.



1398/07/22
13:21:11
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان