در چهارمین كنگره سلامت كشورهای اسلامی مطرح شد:

گردشگری خشونت را عقب می راند، ایران و افغانستان همدیگر را باور كنند

گردشگری خشونت را عقب می راند، ایران و افغانستان همدیگر را باور كنند

به گزارش خاتون یار چهارمین كنگره بین المللی سلامت كشورهای اسلامی با محور «گردشگری سلامت» درحالی برگزار گردید كه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان یكی از متولیان اصلی این حوزه، غایب مهم آن بود. افغانستان، عمان، تركیه، جمهوری آذربایجان و صربستان كشورهای حاضر در این كنگره بودند، درحالی كه كشور عراق بعنوان یكی از بازارهای اصلی ایران در حوزه گردشگری سلامت هیچ نماینده ای نداشت.


به گزارش ایسنا، علیرضا زالی، رئیس چهارمین كنگره سلامت كشورهای اسلامی كه روز گذشته با حكم وزیر بهداشت سرپرست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی شد، در سخنانی كه امروز 17 مهر ماه در هتل هما تهران داشت با اشاره به پیشرفت های پزشكی و تحولات علمی در كشورهای اسلامی و ایران، اظهار نمود: ذخایر علمی و پزشكی ارزشمند ای در این كشورها وجود دارد. در ایران حدودا هیچ اقدام تخصصی و فوق تخصصی پزشكی و درمانی سراغ نداریم كه به دست پزشكان ایرانی انجام نشود.


او افزود: ایران تا سه دهه قبل یكی از صادركنندگان بیمار در جهان بود، درحالی كه اینك یكی از نقاط مرجع درمانی در جهان شناخته می شود.
زالی، طب سنتی ایران را یك ذخیره غنی دانست و اظهار داشت: امیدواریم با نگاه علمی و واكاوی شواهد، نسخه ی نوینی از طب سنتی ایران را برای درمان عرضه نماییم.
او همینطور به پیشرفت های كشور در حوزه گردشگری سلامت اشاره نمود.
مهدی كرمی ـ رئیس شورای سیاستگذاری مركز توسعه گردشگری كشورهای اسلامی ـ هم درباره مركز توسعه گردشگری كشورهای اسلامی كه حدود هفت سال دبیرخانه آن در تهران راه اندازی شده و نمایندگان ۵۳ كشور در آن عضویت دارند، توضیحات كوتاهی داد و اظهار داشت: متاسفانه ایران در حوزه گردشگری سلامت اقدام زیادی را نتوانسته انجام بدهد. این شورا هم در این 7 سال تلاش كرد فارغ از بودجه های دولتی، فعالیت های خویش را در حوزه غرب آسیا توسعه دهد.


او به اسناد بالادستی كه درباره توسعه گردشگری سلامت تاكید دارند، اشاره نمود و اضافه كرد: ارتباط ما با كشورهای اسلامی درحال توسعه است. فتنه ها در برادری كشورهای مسلمان خللی ایجاد نخواهد كرد.
كرمی سپس از طریق اندازی سامانه جامع خدمات سلامت اطلاع داد و اظهار داشت: این سامانه به چند زبان خواهد بود كه در كشورهای اسلامی قابل دسترس است. امیدواریم همه كشورها از راه این سامانه سهم عادلانه ای در گردشگری سلامت و گردشگری ورزشی بدست آورند.
وی خاطرنشان كرد: «گردشگری سلامت» حوزه ای درآمدزا و اشتغال آفرین است. در این عرصه تخصصی می توانیم به ۱۴ كشور همسایه خدمت دهیم. فقط لازم است دیدگاه دولتمردان و مسؤولان در حوزه فن آوری و نوآوری گردشگری سلامت تغییر كند.
محسنی بندپی ـ استاندار تهران ـ هم اظهار داشت: تلاش و سیاستگذاری همه كشورها باید به سمت درآمدهای غیرنفتی باشد؛ چون كه نفت، گاز و دیگر منابع طبیعی تجدیدناپذیر و فناشدنی هستند. آنچه می تواند سبب ثروت پایدار شود از تفكر، نبوغ و خلاقیت برمی آید.


او خاطرنشان كرد: گردشگری پس از صنایعی چون خودرو و نفت، پردرآمدترین است. در عین حالی كه گردشگری بین ملت ها و اقوام پیوند برقرار می كند. سایر صنایع جنبه سخت افزاری دارند و هیچ ارتباط انسانی را در آنها شاهد نیستیم، درحالی كه گردشگری با انسان در ارتباط می باشد.
استاندار تهران سپس به ظرفیت های بیمارستانی و درمانی این استان اشاره نمود و اضافه كرد: شرایط ویژه و انحصاری در تهران فراهم است. این خدمات، استاندارد و قیمت آن مقرون به صرفه بوده. با این شرایط ویژه می توانیم زمینه شكوفایی گردشگری سلامت را فراهم نماییم.
بندپی همینطور از اعلام آمادگی استانداری برای تسهیل كردن شرایط ورود گردشگران سلامت به استان تهران اطلاع داد.
حسن خلیل ابادی ـ رئیس كمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران ـ با اشاره به جایگاه پزشكی ایران، اظهار داشت: بعنوان مدیریت شهری وظیفه داریم، شرایط را در گردشگری كمك و تسهیل نماییم و از فرصت های بهینه در تهران استفاده نماییم. بخش خصوصی در این عرصه بسیار فعال شده، یكی از راهكارهایی كه در كشورهای دیگر منجر به توسعه می شود حضور بخش خصوصی است.
حامد مظاهریان ـ معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا در شهرداری تهران ـ با اشاره به تحولات گردشگری، بیان كرد: هر كجا گردشگری توسعه پیدا می كند، خشونت عقب می رود و هر جا خشونت گسترده می شود، گردشگری عقب می رود. در حقیقت گردشگری معادل صلح است.
وی افزود: گردشگری همچون صنایعی است كه به گسترش كیفیت زندگی منجر می شود و فرصت های شغلی بیشتری را فراهم می آورد. خوشحالیم كه در مدیریت شهری همكاری بین نهادهای شهری برای توجه به گردشگری در جریان است. زیرساخت های شهر تهران هم از این مورد حمایت می كند.
احمد گیرگین ـ دبیركل فدراسیون گردشگری سلامت تركیه ـ هم در سخنانی به ساختار و ظرفیت های این كشور در حوزه گردشگری سلامت اشاره نمود.
وحید مجروح ـ مشاور ارشد امور بین الملل وزارت صحت عامه كشور افغانستان ـ نیز كه سخنان خویش را به اشعار فارسی برای نشان دادن پیوند فرهنگی بین ایران و افغانستان، مزین كرد، در این كنگره تصریح كرد: راه دیگر پیوند قلب ها این است كه ظرفیت كشورهای اسلامی و فعالان این منطقه را باور نماییم.


او اظهار داشت: من از همسایگی شما می آیم؛ كابل شهری كه در نیم قرن گذشته نماد مقاومت بوده است. هر بار كه به ایران و تهران سفر می كنم خبرهای خوش می شنوم و می بینم ملتی كه با جفای تاریخ روبروست هنوز ایستاده و مقاومت می كند.
مجروح افزود: افغانستان دیگر مشكلات ۱۵ سال قبل را ندارد و آن كشور بیست سال قبل نیست. در گذشته فقط ۹ درصد مردم افغانستان به خدمات سلامت و بهداشت دسترسی داشتند، این آمار حالا به ۸۷ درصد رسیده است. معتقدم كشورهای اسلامی و دوستان ایرانی می توانند این دسترسی را برای مردم افغانستان بیشتر و آسان تر كنند.
این مقام افغانستانی با اشاره به گرایش مردم كشورش برای درمان به هندوستان با وجود اشتراكات بیشتر با ایران، اظهار نمود: یك روایت منفی وجود دارد كه افغانستانی ها برای درمان به هند می روند، روایت مثبت این است كه سفرهای درمانی افغانستانی ها گردش مالی۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلاری دارد. با این نگاه از ایران می خواهیم در این بازار شریك شود.
مجروح اظهار داشت: دو كشور در حوزه گردشگری سلامت به حد كافی ظرفیت و منابع دارند اما آنچه باید اتفاق افتد این است كه به توافق عمیق تر برسیم.
او سخنانش را با شعر چشمها را باید شست «سهراب سپهری» به پایان برد و به ادامه این شعر افزود: باید جور دیگر باهم حرف بزنیم و همدیگر را باور نماییم.
حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایران ـ در این گنگره از مقامات حاضر در وزارت بهداشت و شهرداری درخواست نمود اجازه افرادی خارج از حوزه گردشگری وارد عرصه شوند و اقدامات از مجرای قانونی پیگیری شود. همانطور كه آژانس های گردشگری در امور پزشكی و درمان دخالت نمی كنند بیمارستان ها و پزشكان و مراكز درمانی هم در امور گردشگری دخالت نكنند.


وی همینطور اظهار داشت: از كشورهای دیگر تقاضا دارم اگر دفاتر گردشگری آنها قصد همكاری با ایران دارند از راه سایت جامع سلامت كشورهای اسلامی و در همكاری با آژانس های ایرانی اقدام نمایند.
ذكریا سعیدالقصانی ـ رئیس كمیته رویدادها و كنفرانس های اتاق بازرگانی عمان ـ به همكاریهای ایران و عمان در حوزه گردشگری سلامت كه حدود دو دهه قدمت دارد، اشاره نمود و به معرفی زیرساخت های این كشور در حوزه گردشگری سلامت، ورزش و اسپا، پرداخت.


وی اظهار داشت: در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹ فقط یك میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به انگیزه سلامت و كسب آرامش به عمان سفر كرده اند.
دراگان تودوروویچ ـ سفیر صربستان در ایران ـ كه به زبان فارسی سخن می گفت، خاطرنشان كرد: سال قبل توافق نامه با طرف ایرانی امضا شده كه در جریان آن رئیس گردشگری سلامت صربستان به همراه یكی مدیران هتل ـ بیمارستان های این كشور به ایران سفر كرد. امیدواریم پس از آن مقامات ایران و صربستان در حوزه گردشگری سلامت و بخصوص «اسپا» همكاری خیلی خوبی داشته باشند.


در جریان مراسم افتتاحیه این كنگره كه تا روز جمعه، نوزدهم مهرماه در هتل هما تهران ادامه دارد، از برخی فعالان گردشگری سلامت تجلیل و تمبر یادبود این مراسم مهر و به امضا رسید.
در حاشیه این كنگره هم نمایشگاهی با حضور فعالان بخش خصوصی در حوزه های درمان، گردشگری ورزشی، اكوتوریسم و ژئوتوریسم برگزار شده است كه نمایندگان بخش خصوصی عمان، افغانستان، تركیه و صربستان در آن شركت كرده اند.


در مراسم افتتاحیه كنگره بین المللی سلامت كشورهای اسلامی كه تعدادی از سفرای كشورهای خارجی مقیم تهران و پروانه سلحشوری بعنوان نماینده مجلس كه پیگیر امور گردشگری می باشد حضور داشتند، قرار بود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان سخنرانی داشته باشند كه نماینده ای از آنها برای سخنرانی جایگزین نشده بود.

منبع:

1398/07/18
19:03:43
5.0 / 5
4289
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان