از اعتقادات و اخلاق عمومی جامعه نباید بعنوان ابزار سیاسی بهره برد

از اعتقادات و اخلاق عمومی جامعه نباید بعنوان ابزار سیاسی بهره برد

به گزارش خاتون یار وزیر كشور اظهار داشت: از سیاسی شدن مبحث و دو قطبی كردن جامعه حول محور مسائل حجاب و عفاف جداً باید پرهیز شود. اینكه كه یك عده طرفدار حجاب و عفاف باشند و عده ای هم به بهانه های مختلف مانع شوند، كار درستی نیست. نباید از اعتقادات و اخلاق عمومی جامعه بعنوان یك ابزار سیاسی استفاده نمود.به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا عبدالرضا رحمانی فضلی در صد و بیست و سومین جلسه شورای اجتماعی كشور كه با مبحث عفاف و حجاب بامداد امروز در وزارت كشور برگزار شد، اظهار نمود: در جلسه قبل مباحثی عنوان شد و اولویت ها را مشخص كردیم. رسیدگی به كشف حجاب یكی از اولویت های مهم بود و همه روی آن اجماع داشتند كه باید برخورد جدی و پیشگیرانه با آن صورت بگیرد. اولویت دوم هم موارد سازمان یافته بود به معنای اینكه شبكه ها و جریاناتی وجود دارند كه این مورد را به صورت سازمان یافته مدیریت و هدایت می كنند.

وی افزود: اولویت سوم دستگاه های اجرایی بود. به عبارت دیگر نهادهایی كه در حاكمیت قانون جمهوری اسلامی نقش دارند و انجام وظیفه می كنند و همه دستگاه هایی اجرایی كه هم بعنوان ارباب رجوع و هم كاركنان این مورد در آنجا مطرح است. اولویت چهارم هم اماكن عمومی بود به صورتی كه در اماكن عمومی این مورد را به نحو احسن پیگیری نماییم.

وزیر كشور خاطرنشان كرد: آنچه كه در جلسه بر آن تاكید شد این است كه بایستی شناخت مشترك و درك واحدی از این مورد داشته باشیم ازاین رو همان اقداماتی كه شورای اجتماعی به صورت مبانی و اصول پیگیری می كند یا مطالعات خوب صدا و سیما، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در یك جا جمع آوری شود. به عبارت دیگر اگر ستاد یا كارگروهی تشكیل می شود ذیل آن ستاد و كارگروه باید واحدی داشته باشیم كه مجموعه این فعالیت های پژوهشی در آن جا جمع آوری شود و به فراتحلیل برسیم.

وی در ادامه اظهار داشت: نكته بسیار مهمی كه در اینجا وجود دارد این است كه این مورد می بایست به صورت مستمر پیگیری و هماهنگی بین دستگاه ها ایجاد شود. ما نباید فصلی یا در شرایط خاص این مورد را مطرح نماییم. حجاب جزو مباحث اولیه دینی اعتقادی، قانونی و اجتماعی ما است. نباید اینگونه باشد كه در تابستان اگر شرایط ویژه ای به خاطر گرمای هوا ایجاد می شود و چشم انداز این مورد علنی تر و مشهودتر است به این مورد هجمه و احساس نگرانی ها و دغدغه ها مطرح شود و در پاییز و زمستان كه تجلی این مورد كم رنگ تر است فراموش شود بلكه بایستی این مورد مستمر باشد و حتما هماهنگی بین دستگاه های مختلف صورت گیرد.

وزیر كشور اضافه كرد: بهترین كار این است كه با این مقوله و مبحث اجتماعی به صورت اجتماعی برخورد نماییم. اجتماعی برخورد كردن یعنی با مشاركت عمومی مردم و جامعه باشد. حجاب جزو فرهنگ عمومی است و نمی توانیم مساله فرهنگی و آن هم از جنس عمومی را بدون مشاركت مردم و بدون استمرار و هماهنگی پیش ببریم این مورد بایستی جزو برنامه های ستاد قرار گیرد. بایستی روش هایی كه می تواند مردم را نسبت به این مورد مشتاق كند پیش گرفته و مشوق هایی عرضه و انگیزه ایجاد شود كه این مورد در مردم بجوشد.

وی با اشاره به ماه محرم اظهاركرد: در دهه عاشورا هیچ كس در كشور نبود كه احساس مشتركی نسبت با بقیه جامعه نداشته باشد همه عزادار بودند و افسوس می خوردند و عبرت آموزی می كردند ازاین رو اگر مقوله حجاب را مبحث فرهنگی و عمومی می دانیم باید این حس در همه مردم ایجاد شود البته كار فرهنگی هزینه، زمان و تلاش خودش را نیاز دارد اما این روش ماندگارتر است البته اگر در مواردی به صورت علنی و مشهود با مقاومت ها، مخالفت ها و عناد مواجه شویم قانون كاملاً مصرح است و دستگاه های قانونی موظف می باشند با این مسایل برخورد كنند.

رحمانی فضلی در ادامه اظهار داشت: بیشتر از ۹۵ درصد روش ایجابی و ۵ درصد كار سلبی است و در كار سلبی هم باید محكم برخورد كرد و كار ایجابی باید قوی و مستمر باشد. در این راستا دستگاه ها متناسب با وظایف، برنامه ها را به صورت زمان بندی شده به ما عرضه كنند. ما دو هفته فرصت می دهیم و دستگاه ها مجموعه برنامه های خودشان را در زمان بندی مشخص كنند همینطور باید دو مبحث پیشگیرانه و اجتماعی شدن باید مبنای كار باشد.

وی اضافه كرد: آقای رستم وندی - معاون وزیر كشور - و همكارانشان باید برنامه ها را به صورت مرتب ارزیابی كنند و عرضه كنند. این مورد در سطح نظام مورد قبول همه است. مقام معظم رهبری، مجلس و رئیس جمهوری اركان مهم نظام هستند و تاكیداتی مكرر داشتند. بالاتر از آن اراده عمومی و جمعی مردم است ازاین رو باید به صورت جدی ارزیابی ها صورت گیرد و متناسب با ارزیابی ها دستگاهها به آنها كمك نماییم تا در كارشان موفق شوند.

وزیركشور افزود: مبحث دیگری كه در این نشست عنوان شد نقش فضاهای مجازی دراین موضوعات بود. فضای مجازی را بعنوان یك وسیله و امكان برای افزایش معرفت و علم و سهولت در انجام كارها قبول داریم اما در نكاتی صدمه ای آن همچون مواردی كه در مباحث فرهنگی و عمومی صدمه زا است، توقع داریم دستگاه های متولی برنامه عرضه كنند كه در آن برنامه صدمه های مربوط به حوزه فرهنگی را در فضای مجازی كنترل و مدیریت كنند و پاسخگو باشند.

وی تصریح كرد: اگر می خواهیم كار در دراز مدت در این زمینه انجام دهیم و حتما هم باید داشته باشیم دستگاه هایی مانند آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت بهداشت و نهادهای فرهنگی مانند صدا و سیما و وزارت ارشاد در بلند مدت می بایست برنامه ریزی كنند تا آثار كارشان را ببینیم. هرچند در كوتاه مدت هم نقش آفرینی موثری دارند.

رحمانی فضلی اضافه كرد: از سیاسی شدن مبحث و دو قطبی كردن جامعه حول محور مسائل حجاب و عفاف جداً باید پرهیز شود. اینكه كه یك عده طرفدار حجاب و عفاف باشند و عده ای هم به بهانه های مختلف مانع شوند، كار درستی نیست. نباید از اعتقادات و اخلاق عمومی جامعه بعنوان یك ابزار سیاسی استفاده نمود. تاكید داریم هر نوع شرایطی مبتنی بر دو قطبی كردن جامعه به وجود بیاد بنا بر وظایف شورای اجتماعی حتما در مقابل آن موضع گیری خواهیم كرد.

به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه یكصد و بیست وسومین جلسه شورای اجتماعی كشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این دومین جلسه در شورای اجتماعی كشور ظرف یك ماه گذشته بود كه به مساله حجاب و عفاف اختصاص پیدا كرد. با عنایت به مطالعات، اقدامات و تجربیاتی كه شورای اجتماعی كشور و دستگاه های عضو آن در حوزه عملیاتی و اجرایی كردن مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد حجاب و عفاف داشتیم، از یكسال ونیم قبل ه این نتیجه رسیدیم كه نقص هایی در آن مصوبه موجود است كه ضمانت اجرایی لازم را ندارد، پشتیبانی لازم صورت نمی گیرد و به صورت مستمر صورت نمی گیرد.

وزیر كشور افزود: در جلسه ای كه خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان سفارش فرمودند مصوبه حجاب و عفاف بازبینی شود. هفته قبل شورایعالی انقلاب فرهنگی این مورد را بازبینی كرد.

وی خاطرنشان كرد: به دنبال این جلسه ستاد و كارگروهی متشكل از بیشتر از ۳۰ دستگاه با این رویكرد تشكیل شد كه حجاب و عفاف را بعنوان بخشی از سبك زندگی و یك مبحث فرهنگی، اعتقادی و قانونی باید مستمر با مشاركت مردم و هماهنگی همه دستگاه ها و با عرضه برنامه از سوی دستگاههای مختلف با رویكرد پیشگیرانه و ایجابی پیگیری نماییم.

رحمانی فضلی در ادامه اظهار نمود: در مورد مبحث حجاب و عفاف، از دستگاههای مختلف برنامه خواستیم و مقرر شد تا دو هفته آینده برنامه های خویش را در این خصوص به شورای اجتماعی كشور ارسال نمایند و ما باید به صورت مستمر ارزیابی در این زمینه داشته باشیم. همینطور این مورد را بدون حمایت مردم نمی توان پیش برد. در مورد حجاب و عفاف با موارد سازمان یافته، عناد و مبحث كشف حجاب دستگاههای متولی برپایه قانون برخورد می كنند.

وی با اشاره به اینكه برپایه آمارهای موجود تنها ۶-۷ درصد بانوان جامعه بدحجاب هستند، اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد زنان جامعه حجاب مناسب دارند و مراعات می كنند البته در این خصوص یك درصد هم زیاد است.

رحمانی فضلی در انتها اظهاركرد: وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و... متولی مبحث حجاب و عفاف هستند و امیدواریم با كار فرهنگی، جدیت و همكاری كه مردم دارند، بتوانیم این دغدغه عمومی را ساماندهی نماییم.
1398/06/25
19:56:30
5.0 / 5
4258
تگهای خبر: دستگاه , زنان , زندگی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان