افتتاح خانه های بهداشت سیار در مناطق عشایری فارس

پیش بینی 220 خانه بهداشت سیار در كشور

پیش بینی 220 خانه بهداشت سیار در كشور

خاتون یار: با حضور وزیر بهداشت، خانه های بهداشت سیار در مناطق عشایری فارس به بهره برداری رسید.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی شامگاه چهارشنبه ۲۱ فروردین در آئین بهره برداری از ۱۸ خانه بهداشت عشایر فارس، با اشاره به آمارهای موجود در زمینه خدمات سلامت، اظهار داشت: در سال های قبل از انقلاب اسلامی، از هر هزار نوزاد، ۱۲۰ نفر تا پیش از یك سالگی و ۱۴۷ نفر هم تا پیش از پنج سالگی، جان خویش را از دست می دادند. پوشش واكسیناسیون ۲۵ درصد بود و از هر هزار مادر آبستن هم ۲۴۵ مورد مرگ در اثر عوارض حاملگی و زایمان به ثبت می رسید.
وزیر بهداشت تلاش بهورزان عشایری را باعث دستیابی به شاخص های پرارزش در عرصه سلامت عشایر دانست و تصریح كرد: با افزایش دسترسی جامعه عشایری به خدمات سلامت، باید زمینه های تداوم این سبك از زندگی را فراهم نموده و نیاز به رجوع به دیگر مناطق برای دریافت خدمت را برطرف سازیم كه این امر باید در تمام كشور مورد توجه قرار گیرد.
نمكی راه اندازی كانكس های سیار را هم گامی در این راستا دانست و از تلاش های دست اندركاران حوزه سلامت فارس قدردانی نمود و اضافه كرد: این خدمت جدید در اولین مرحله در فارس به راه افتاده است.
پیش بینی 220 خانه بهداشت سیار در كشور معاون بهداشت وزارت بهداشت هم از برنامه ریزی برای توسعه این خدمت در دیگر استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: ۲۲۰ خانه بهداشت سیار برای كشور پیش بینی شده كه امیدواریم با حمایت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی، پوشش كامل ایجاد شود.
علیرضا رئیسی افزود: این واحدها همانند خانه بهداشت، به تمام امكانات مجهز هستند و به علت محدودیت دسترسی به برق، به پنل های خورشیدی مجهز شده اند تا امكان نگهداری دارو و واكسن فراهم باشد.
وی همینطور در مورد تربیت نیروی بهورز عشایر با انتخاب از جامعه عشایری، اظهار داشت: این افراد آموزش های بسیار خوبی دیده و دانش آنها همانند دیگر بهورزان است؛ چون كه در توسعه خانه های بهداشت عشایری، مهم ترین مساله تربیت بهورز است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم در آئین گشایش این خانه های بهداشت سیار، جمعیت عشایر فارس را ۱۴۰ هزار نفر اعلام نمود كه معادل 12.5 درصد از جمعیت عشایر كشور بوده و بر همین مبنا می توان فارس را قطب فصلی عشایر كشور دانست.
عبدالرسول همتی از پیش بینی و تصویب ۴۸ خانه بهداشت برای عشایر استان و همینطور جذب ۸۸ بهورز اطلاع داد كه بهره برداری از این ۱۸ خانه بهداشت سیار، با آموزش و به كارگیری ۲۰ بهورز از این مناطق، تلاشی در همین راستا است.
او اضافه كرد: تمام استانداردهای لازم برای عرضه مراقبت های بهداشتی در این خانه های بهداشت سیار رعایت شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز همینطور از اجرای طرح پزشك خانواده عشایری، با تعیین مراكز خدمات جامع سلامت معین این مناطق بعنوان اقدامی نو در توسعه خدمات رسانی به عشایر یاد كرد كه در استان فارس به اجرا در آمده است. برای این خانه های بهداشت سیار با پیش بینی امكانات لازم، عرضه تمامی خدمات بهداشتی اولیه به تمام گروه های سنی، در نظر گرفته شده است.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، 18 كانكس خانه بهداشت در 18 منطقه عشایری نورآباد ممسنی، فراشبند، بوانات، اقلید، فیروزآباد، مهر، قیروكارزین، زرین دشت، داراب، كازرون و آباده استقرار یافته و به چرخه عرضه خدمات سلامت افزوده شدند.
با فعالیت این كانكس ها تمامی خدمات بهداشتی اولیه به تمامی گروه های سنی ارائه و امكان دسترسی عشایر كوچ رو به خدمات بهداشتی، فراهم گشته است.
دانشگاه علوم پزشكی شیراز از سال ۱۳۹۴، با پذیرش ۲۰ نفر از فرزندان عشایر كوچ روی استان در مركز آموزش بهورزی اقلید، زمینه های راه اندازی این خدمت جدید را فراهم نموده است.
این افراد كه سال قبل فارغ التحصیل شدند، حالا با استقرار در این كانكس های سیار، حلقه ای دیگر از خدمات سلامت را در زنجیره بهداشت و درمان فارس، تكمیل كرده و به عشایر كوچ رو، عرضه خدمت می كنند.
برای تهیه و تجهیز هر كانكس، یكصد میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.1398/01/22
23:41:22
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: استاندارد , پزشك , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان