عفونت قارچی در مغز منجر به اختلال حافظه میگردد

عفونت قارچی در مغز منجر به اختلال حافظه میگردد

خاتون یار: محققان كالج پزشكی بیلور در آمریكا با استفاده از موش ها مدلی را برای مطالعه نتایج عفونت قارچی بر مغز توسعه دادند. در این تحقیقات مشخص شد موش ها سپس 10 روز عفونت قارچی را از بین می برند اما آثار التهابی و اختلال حافظه حداقل تا 21 روز بعد باقی می ماند.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات كاندیدا آلبیكاس كه نوعی قارچ متداول در بدن انسان است، به جریان خون موش ها تزریق شد و با انجام بررسی های دقیق مشخص شد این نوع قارچ قابلیت عبور از سد خونی مغزی را دارد. سد خونی مغزی یك مكانیزم دفاعی بسیار توانمند است كه مانع ورود انواع مولكول های ریز و درشت و همین طور انواع میكروارگانیسم های خطرناك به مغز میگردد.
قارچ ها سپس ورود به مغز سبب تحریك سلول های ایمنی موسوم به میكروگلیا می شوند. این سلول ها در واكنش به قارچ بسیار فعال می شوند و آغاز به هضم قارچ ها می كنند.
همچنین مولكول هایی را تولید می كنند كه یك واكنش التهابی به وجود آورده و قارچ ها را در ساختارهای گرانول مانندی درون مغز به دام می اندازد. شكل گیری این تومورهای گرانولوم سبب بروز اختلالات موقتی در حافظه موش ها میگردد.
نكته جالب توجه این است كه ساختارهای گرانولومی كه در واقع تومورهای متشكل از جوانه های گوشتی هستند، خاصیت هایی مشابه پلاك های به وجود آمده در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر دارند. این نتایج موید نتایج تحقیقاتی است كه نشان دهنده آثار نامطلوب عفونت مزمن كاندیداآلبیكاس بر سیستم عصبی هستند.
در این تحقیقات مشخص شد موش ها سپس 10 روز عفونت قارچی را از بین می برند اما آثار التهابی و اختلال حافظه حداقل تا 21 روز بعد باقی می ماند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/17
13:40:54
5.0 / 5
4705
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تحقیقات , حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان